Lukyn45

Proč nebylo součástí Jugoslávie Bulharsko?

Nejlepší odpověď
Drap

A poč by mělo být? Nebyly tam žádné výrazné spojnice a vazby.

Další odpovědi
led

Historický vývoj Bulharska bol iný, než vývoj „Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov“
Podľa plánu na povojnové usporiadanie Európy nazvaných aj „14 bodov prezidenta Wilsona“ https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0trn%C3%A1s%C5%A­5_bodov_prezi­denta_Wilsona
„10. Národom Rakúsko – Uhorska, ktorých miesto medzi národmi, prajeme si, aby bolo zabezpečené a zaistené, má byť poskytnutá prvá možnosť na autonómny vývoj.
11. Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora nech budú vojensky vyprázdnené, obsadené územia obnovené. V Srbsku poskytnutý slobodný a bezpečný prístup k moru a vzájomné styky jednotlivých balkánskych krajín upravené priateľskou dohodou podľa historických hraníc, príslušnosti a národnosti.
12.Tureckým častiam dnešnej Osmanskej ríše nech bude zabezpečená zvrchovanosť, avšak ostatným národnostiam, ktoré sú dnes pod tureckou nadvládou, nech bude zabezpečené nevyhnutné zaistenie života a úplne nerušená možnosť autonómneho vývoja…“

Takto bola na „bojisku Európa“ po rozpade Rakúsko-Uhorska vytvorená hrádza „slovanských“ nárazníkových štátov s umelo vytvorenými hranicami medzi bolševickým Ruskom a priemyslovo vyspelou Európou,

Hansel

Během první světové války bylo Bulharsko na straně Rakouska proti Srbsku, tedy nebylo moc reálné, aby se znesvářené strany spojily do jednoho státu. Po druhé světové válce však v obou zemích zavládl socializmus a jisté šance na spojení tu byly. Nicméně Jugoslávie se vydala vlastním směrem a oddělila se od východního bloku, kdežto Bulharsko zůstalo věrné Moskvě. Tudíž ani tehdy se obě země nemohly spojit. A nakonec se Jugoslávie rozpadla.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=24YcN-i8WNk

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lukyn45

Třeba že je to taky slovanský stát, ležící na Balkáně 😏

da ny

To si děláte legraci? :) Proč se neptáte na to, že by mohlo patřit třeba k Řecku? Mají stejné náboženství, písmo…..
To by pak třeba všechny země se slovanským jazykem mohly být jeden stát, že ? ;D

Hansel

@da ny
Nikdo si vůbec nedělá legraci. V 19. století byly myšlenky o vytvoření společného slovanského státu tzv. Slavie.

da ny

@ Hansel Měla jsem na mysli reakci/argumentm na odpověď:
„A proč by mělo být? Nebyly tam žádné výrazné spojnice a vazby.“
x "Třeba že je to taky slovanský stát, ležící na Balkáně "
:)
Nikoliv, na onu myšlenku.

led

Tie myšlienky sú stále aktuálne, aj keď v súčasnej politickoekono­mickej situácii nereálne.