Lukes888

Proč nebyl v podzemní kryptě indického chrámu kyslík?

Doplňuji: Četl jsem zajímavý článek o těchto podzemních prostorech, které se v chrámě nacházejí. Tak mě napadla otázka, jak je možné, že kyslík v kryptách=sklepech nebyl, když tam kdysi byl, a lidé, tedy mniši, se tam mohli normálně pohybovat. Nestačilo by jen nechat otevřené ,,dveře" od sklepení a vzduch by se tam automaticky dostal? (Za předpokladu, že by tam nebyl žádný jiný plyn.) Jak se tento jev fyzikálně nazývá?

Zdroj : https://www.no­vinky.cz/cesto­vani/241004-visnuv-chram-v-indii-ukryval-bohatstvi-nevycislitelne-ceny.html

Nejlepší odpověď
Edison

Z článku není jasné, jaký plyn tam byl místo kyslíku (dýchatelného vzduchu). Takže lze jen odhadovat, že tam pronikal nějaký jiný, nedýchatelný plyn, těžší než vzduch s obsahem kyslíku. Další možností je, že vzdušný kyslík mohl být spotřebován nějakým přírodním procesem. Opět by ale musel být nahrazen jiným plynem a výsledná směs by zase musela být těžší, než běžný vdušný kyslík. V obou těchto případech by pouhé otevření dveří nestailo.

Další odpovědi
Kepler

Pravděpodobně se tam nashromáždil oxid uhličitý (nevím z jakého zdroje), který je těžší než vzduch a má tendenci zdržovat se v níže položených místech. Někdy k tomu dochází i ve studnách, tam je zdrojem voda obohacená CO2.