marci1

Proč nás tak fascinují vlci?

Obr.: https://pixaba­y.com/photos/wolf-animal-wildlife-canidae-62898/

Nejlepší odpověď
Disraeli

Díky jejich historii spolu s lidmi. Lidé – chovatelé a zemědělci už od starověku. A vzhledem k výskytu vlků ve světě se s nimi lidé často střetávali. Ochrana stád před vlky, setkání na lovu a podobně. Je to divoká šelma, jedna z mála psovitých, rozšířenější, než kočkovité (a malé lišky tolik zase nikoho nefascinují). Tomu dodaly váhu i pověsti a různé příběhy (i charakteristiky) vlků, které za tu dobu vznikly. Bajky, mýty i pohádky. Děti slyší o vlcích už od mala, buď jim rodiče vyprávějí fascinující příběhy (kde se vlci hojně vyskytují) nebo je jimi i straší.
Posledních pár desítek let je možné se s nimi často setkat i v televizi (i v pořadech pro děti). Když se o nich tolik mluví a tak kontroverzně, tak určitě plno lidí později fascinují.
Přidej k tomu ještě i pověsti o vlkodlacích nebo vlčích mužích a různé příběhy o vlcích, kteří někoho zabili a podobně. Vzbuzují pak zájem: strach, obdiv, náklonost, respekt,…
Plus jejich podoba, divokost, velikost, žlutě zářící oči, vytí a další věci.

Vlk je symbolem snad čehokoli – co se lidem hodí, dobrého i špatného. Záleží jaký příklad chtějí nekomu dát nebo co se zrovna snaží sdělit. V celé lidské kultuře má vlk značné postavení. Z mnoha důvodů, pramenící ze styku člověka a vlka, většinou spojené s konflitky/strachem. Kontakt s vlky (dokonce jejich částečné ochočení) jejich postavení, význam je tu dokonce už od pravěku, kdy lidé žili venku ve volné přírodě (či jednoduchých obydlích).
Vlk je dravá šelma a lidi fascinují všechny velké šelmy. Vlk je velmi rozšířenený a jeho (rozmanitá) historie spolu s lidmi je velká a významná. Tak proto.
Koho by nezaujalo a nefascinovalo už to, že když v zimě natrefí na ohryzanou mrtvolu, sníh plný krve a vlčích tlap všude kolem, nebo když slyší vytí v noci z temnéh lesa (už ta noc tomu dodává tajemnost a „děs“), nebo když uvidí žlutě zářící oči ve tmě nebo když se setká tváří tvář s vlkem nebo dokonce smečkou… nemusí se s tímhle člověk setkat osobně, ale dělo se to v historii neustále a z toho vznikala ta fascinace a příběhy.

Další odpovědi
Drap

Zajímá mně život vlků. Je přímo fascinující jejich sociální systém, sociální vazby, výchova mláďat. Systém při získání potravy atd. Kdyby jse se my dokázali chovat jako vlci, žilo by se nám podstatně lépe bez stresu, nepříjemností a zbytečných konfliktů.

Pepa25

Neozbrojení lidé jsou vůči šelmám zranitelní, takže lidstvo vždy fascinovala zvířata, která člověka mohou ohrozit: medvěd, vlk, rys, lev, žralok …

annas

Na soužití lidí a vlků jsem vložila otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/clovek-cloveku-vlkem-nebo-spis-clovek-cloveku-clovekem-vzdyt-vlci-jsou-oproti-cloveku-zcela-neskodna-zvirata

„Člověk člověku vlkem? Nebo spíš člověk člověku člověkem? Vždyť vlci jsou oproti člověku zcela neškodná zvířata“.

jak jsem uvedla u otázky, inspirovala jsem se dílem „Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe“ Elli H. Radingerová

Vlk má pověst zlého zvířete ve skutečnosti, , proto se dostali i do pohádek.

Někdo má vlčí povahu, stane se vlkodlakem, dítě může zvlčit. Vlčice je "zlá macecha stejně jako vlčí děti.

Máme na něj památku – vlčí mák – planá kytka, vlky na stromech, takže planý, zbytečný . Ale i mnoho míst se podle vlka jmenuje. Vlčnov, Vlčice, Vlkoš,.

Vlka znám jen z fotografie, pohled do jeho očí je fascinující. í Vlk je krásné zvíře, ale má špatnou pověst., která se přenáší z doby, kdy jich bylo dostatek a lidé je hubili.

Vzpomněla jsem si na p. Chaloupka, který vlčata ochočil. V TV pořadu uváděl, že vlci jsou kamarádští, ale nevycvičitelní.

Nech vlka žít ..

aliendrone

Všiml jsem si, že je dost takových, jakkoliv mezi ně nepatřím (jsem „kočičák“, mojí parketou jsou šelmičky rodu Felis, ale klidně i ty větší „micinky“ z čeledi Felidae).

V zásadě to vidím stejně jako zjentek a Pepa25 – velkých šelem je relativně málo druhů a jakožto jedny z nejčastějších NEBEZPEČNÝCH protivníků člověka v přírodě přirozeně budí zájem i respekt. Proto se vlk často stává počínaje předmětem příběhů, až obdivovaným heraldickým zvířetem konče.

BTW – o vlcích koluje mezi lidmi od pradávna MNOHO nesmyslů a to i v příslovích – počínaje latinským „homo homini lupus“ (ve skutečnosti ve smečce panuje dokonalý řád a subordinace), přes „osamělý vlk“ (takový nepřežije zimu), až po „vlčí rodiče“ (vlčí smečka se doslova příkladně stará o potomstvo). :)

zjentek

Nejen vlci, spíše šelmy všeobecně. Hrdost, důstojnost, pro vlastní prospěch nepřevléknou kabát, naopak nastaví holý krk atd.
Hezký den, Marci (:

nyjono

Koho nás?
Mně osobně nefascinují.
Líbí se mi, jsou zajímaví jako spousta jiných zvířat.

Smack

Byl sem na nich v zoo v Brně, a super.

GM

Mně vlci nefascinují vůbec. Ale takový tygr…

Kajoch

Tím, že tu vůbec jsou.....

elkon

Nevím, proč by nás měli fascinovat. Je to otázka jednotlivců. Mě nezajímají. Prohlédnu si je jen jako kterékoli jiné zvíře.

Suy566

Mě ne

Kelt

Tak líbilo se mi, že snědl ty dvě potvory – Karkulku a babičku. Jinak , když bylo v ZOO krmení vlků, tak jsem se šel podívat. A taky k tomu přispěl seriál Jen počkej. Ale aby mne to fascinovalo? Ne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Lidé a vlci:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vlk_obecn%C3%BD#Vlci­_a_lid%C3%A9

marci1

Ad „zjentek“: Díky, tobě také. 🙂 ♥

zjentek

♪ ♫ ♪…