Rokio

Proč měl Karel IV. za jménem číslovku IV., když to byl první Karel, který vládl naší zemi?

zdroj obrázku: pixabay.com – https://pixaba­y.com/cs/photos/ka­rel-iv-praha-gotika-socha-3154701/

Nejlepší odpověď
annas

" Jako český král to byl Karel I.. Proč zdůrazňujeme, že byl IV., když byl čtvrtým německým císařem toho jména. Ano, náš král byl především německým císařem. Českým králem Karlem druhým byl císař Karel VI., vládnoucí 1711–1740, otec Marie Terezie, českým králem Karlem III. byl poslední rakouský císař Karel I., vládnoucí 1916–1918. Toho jsme svrhli. Karlem IV., českým králem, by tedy byl až aktuální Karel Habsburg-Lothringen, narozený roku 1961, vnuk posledního císaře."

https://richar­dneugebauer.blog­.idnes.cz/blog­.aspx?c=506869

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Pocházel po otci z dynastie Lucemburků, a po matce z rodu Přemyslovců.

Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karel_IV.

Další odpovědi
Palpatine

Protože byl IV. jakožto císař římský. A tento titul je nadřazený titulu českého krále.A každý panovník pochopitelně používal svůj nejvyšší titul a k němu i jméno s číslovkou v pořadí. V českých zemích byl nazýván spíše jen Karel, protože kdokoliv byl na trůně první, tak číslovku nepoužíval, protože nemohl tušit, že za ním budou následovat další jeho jmenovci.

Anikitos

Protože při narození dostal jméno Václav a na Karla se přejmenoval až později (po seznámení se s Francií, kde to bylo oblíbené jméno). Jako Václav byl v pořadí IV., i když používal jméno Karel, kteréto jméno bylo u nás na trůně ve skutečnosti poprvé.
A myslím, že jako lombardský král byl také v pořadí IV.

Oprava:
annas a Palpatine mají recht – on byl Karel vlastně IV. kvůli tomu, že byl čtrvtý v pořadí jako císař Svaté říše římské, která navazovala na „Římskou říši“ Karla Velikého. Já zapomněl, že oni ve Sv. říši navazovali na tu říši Karla Velikého…