luckykubrt

Proč mají někteří lidé problém naučit se správně gramatiku a pravopis?

Je třeba čeština pro cizince těžký jazyk? Nebo i samotní Češi mají problémy s rozpoznáním pravopisu?
*** „TAKI FÁS BYJE DO VOČÍ, KDYŠ NIEKTO NEPÝŠE SPRÁFNĚ ČESKI ?“ ***

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro cizince čeština opravdu těžký jazyk je, i když asi ne pro všechny. Máme tady česko-slovenskou kolegyni (i když cizinec není), která vládne velmi dobře oběma jazyky i v psané podobě.. Zdá se, že i pro množství zdejších dopisovatelů je česká gramatika problém. Někteří ani nejsou ochotni přečíst si po sobě napsaný text a tak to odešlou i s chybami a překlepy. To by se ale dalo svalit na lenost. Ostatní hrubé a zjevné gramatické chyby jdou na vrub špatného stavu školství, jak je to dnes módní. Kdyby učitelky byly zlaté, je každý z nás český Shakespeare, což?

Další odpovědi
anonym

No,myslím si že většinou mají velké problémy s gramatikou a pravopisem ti lidé co mají Základní – speciální školu nebo nedokončenou 9.letou povinnou základní školu. Já mám 4letý studijní obor:Obchodník na Středním odborném učilišti s.r.o. a sám mám problémy s gramatikou a pravopisem. Čím to asi bude?

dudu

Čeština je náš mateřský jazyk a sluší se ji ovládat. Je to projev úcty k předkům a jediná možnost jak ji předat potomkům. Projevovat k ní neúctu snad může jen hovado.
Před časem jsme byli na poznávacím zájezdu v Egyptě. Provázel nás mladý domorodec jménem Seid, který se kvůli našim turistům coby samouk naučil téměř dokonale česky /včetně fonetiky/. Patří do kasty jehož předci stavěli pyramidy. Jen tak mimochodem, při jednom z hovorů prohlásil, že zvládnout češtinu bylo pro něho snadnější než arabštinu.

Funna

asi proto, že někteří nemá buňky na jazyk a odmítají např. přemýšlet o shodě podmětu s přísudkem, protože je to pro ně ztráta času a vůbec jim nevadí, že i psaný text je jejich vizitkou…jo, a byje my to do okou… .-))

quentos

Každej jsme jinej a někomu jde to, jinýmu zas ono. Někomu zas dělá problém všimnout si, že se nepíše mezera před otazníkem (zřejmě neviděl v životě jedinou knihu).
Ta poslední věta neobsahuje žádné gramatické chyby, tak tu neházej cizími termity, kterým nerozumíš. Je špatně pouze z pravopisného hlediska. Otázka proto byla patřičně upravena.

ivzez

Někteří lidé mají problém naučit se správně i svůj mateřský jazyk,
jiní mají problém s pravidly slušného chování a dodržováním zákonů a pravidel.

Milejší jsou mi ti první…

replicator

Hodně kamarádu, které znám píší takto, ale češtinu umí dokonce daleko lépe než učitel češtiny. Prostě je nebaví psát to podle nějakého určeného systému, protože to považují za blbost.
Já mám stejný názor, lidé by měli investovat čas do prospěšných aktivit, které jím pomohou místo tohoto.
Mnoho lidí z tohoto dělají vědu a stejně čtou jen čtvrtinu až polovinu slova :D.

annas

Ad Funna,
.
správně je shoda přísudku s podmětem. – je to nesprávné vyjádření.

"Shoda přísudku s podmětem je pravopisný jev, který se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Koncovka přísudku závisí na čísle a rodu podmětu.

Je třeba si uvědomit, že tento jev se nazývá shoda přísudku s podmětem a ne shoda podmětu s přísudkem, jak se občas mylně objevuje.

To přísudek je závislý na podmětu, není to naopak."

Podle České mluvnice, atd. .

ivzez

@Replikátor:
Ten, kdo umí česky lépe než učitel češtiny,
většinou píše správně.

luckykubrt

Quentos: Podle mého patří i pravopis do gramatiky. Buď je někdo gramotný nebo negramotný, ty termite. :D

luckykubrt

replicator: Ten systém je tu ale proto, aby jsme se mezi sebou správně dorozuměli. Podobně jako v dopravě… taky si nemůže každý jezdit jak chce, protože potom jsou dopravní nehody. A když někdo píše nesrozumitelně je potom na místě použít větu: „Nerozumím řeči tvého kmene.“ Jestli to umějí líp než učitel češtiny není potom známo, protože to nedají najevo. :D

ivzez

Abychom, bijče za pravopis a gramatiku…

luckykubrt

ABY JSME, HNUSNÁ BONZAČKO !!!

ivzez

Abychom, nevychovanče!

PS:
Jehova to vidí… (–:

luckykubrt

Já Jehovu Boha miluji a nikoho falešně neobviňuji. :P