RudyDan

Proč má olomoucké biskupství ve znaku šest věžíček?

Proč má Olomoucké byskupství ve znaku šest věžíček?

Nejlepší odpověď
annas

"Původní znak biskupství byl červený štít se šesti stříbrnými kužely, nahoře čtyři a dole dva.

Vznik tohoto znaku spadá do doby biskupa Bruna ze Šaumburku (1245–1281) ke konci 13. století. Je vyslovována domněnka, že byl inspirován rodným erbem biskupa Bruna (původně kopřivové listy stylizované tak, že vynikaly jejich hroty, podobné kuželům ve znaku biskupství).

Jeho znak vykazuje více variant, které byly později ustáleny (jedna z variant: v červeném štítu 6 stříbrných hrotem vzhůru obrácených špicí, seřazených po 3 ve dvou řadách).

Barva znaku olomouckého biskupství (arcibiskupství) červená a stříbrná odpovídají barvám erbu českého krále. To ukazuje na dobu, kdy biskup Bruno byl věrným stoupencem a rádcem krále Přemysla Otakara II. V této formě zůstal znak olomouckého biskupství až do r.1588, kdy byl znak císařem Rudolfem II. polepšen."

https://www.zsru­.cz/zsru2010/04_rk/o­lomouc/predstav­.php

V odkazu něco o původu znaku Bruna ze Šaumburku
https://www.kel­c.cz/informace-o-meste/histori­e/clanky-o-historii/?more=4&pa­geshowing=5

Šlo o znak jeho rodu – v německé heraldice zváno „ Nesselblat" = list kopřivy atd.

Vysvqětlení názvu znaku – viz odkaz
https://heraldik-wiki.de/wiki/Nes­selblatt

Další odpovědi
Edison

Nerbylo jich vždy šest a asi to nejsou ani věže, ale kužele.
http://heraldi­kus.wz.cz/cir­keverb/olomou­carcibis/olomou­carcibis.htm

Něco jsem vyhrabal tady: Heroldská figura / Obecná figura.
Kresebně / výtvarně je shodný s heroldskou figurou HROT. V soustavě heraldických znamení doporučujeme používat tohoto termínu při popisu znaku biskupství / arcibiskupství olomouckého a znaků, jejichž nositelé / majitelé / uživatelé měli nebo mají právní vztah k uvedené církevní instituce. Ve všech ostatních případech heraldického popisu této figury použijeme termínu HROT.
KUŽEL se může uplatnit též jako obecná figura; v takovém případě doporučujeme, aby základna kužele byla prohnuta dolů do oblouku, neboť tím bude vyloučena záměna s HROTEM. Kužel může být též OBRÁCENÝ, tzn., že jeho vrchol směřuje k dolnímu okraji štítu / pole; v takovém případě doporučujeme, aby jeho základna byla zobrazena jako protáhlá elipsa, tím bude vyloučena záměna s KLÍNEM.
» Literatura:
Malá československá encyklopedie, Academia, Praha 1986, díl III., s. 674, heslo Kužel.
Ottův slovník naučný, Praha 1900, díl XV., s. 444, heslo Kužel.
Sedláček, Českomoravská heraldika I., Praha 1902, s. 210, heslo Kužel.

Ovšem… kdo ví. Odkazy jsem pak našel leda na další erby a štíty, které byly od tohoto odvozené.

Zdroj: http://www.he­raldika-terminologie.cz/in­dex.php?page=6&sc=1&su­b=rejstrik_ter­minu&znak=k&pol­kat=400