Filip84

Proč lidé milují domněnky?

Věčnost.
Nekonečnost.
Nesmrtelnost.
Posmrtný život.

A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

„Moudra“, jako nekonečný vesmír. Sakra, jak nekonečný? Jak to může někdo říct? Netvrdím, že to není možné, jenom nerozumím smyslu toho zaobírat se pojmy, jako je nekonečnost, člověkem. Co my, kteří jsme s to se pohybovat rychlostí tak 20 MPH (vlastní silou), a to kousek a vidíme tak na další kopec? Jako jak nekonečnost?

Nesmrtelnost, to je úplně stejná pakonina. Sakra, všecko na světě je pomíjivé, buďto, a nebo trvalé, ale jen se transformuje. Protože co takový šutr? No, co by, rozpadne se na prach. Jasně, není šutr jako šutr, ale se rozpadne na prach každý, třeba za hodně dlouho, třeba 1,000,000,000 d­očasně let, ale rozpadne. Tak?

Věčnost je stejná pakonina: co kdo zná, co trvá věčně? Věčný mír? Mír je príma věc, ale kdo by chtěl věčný mír!? Život věčný!? Jako nějaká entita? Nebo jak? Fysické tělo to nedá, i kdybychom ho pošetřili sebelépe, nedá ani 300 let, no a 300 let je prd proti věčnosti, že ano. Tak?

Ne, vůbec nejde ani tak o ty termíny, pojmy samotné. Samozřejmě, že se jimi dá zabývat v nějaké theoretické rovině, prosím, ale zajímavé je, a ne, neplatí to pouze tady, že podobnými, „veledůležitými“, pojmy se zabývají právě pacienti s hlavou. Don Rokio, že jo, u toho je to (téměř) na denním pořádku, teď je tady ten nový, další bazmeg co psal, že mu psychiatr nepomohl a všichni mají potřebu se zaobírat ausgerechnet těmito pojmy, termíny. Ne, co já vím, si vyrobit káču, nebo důlek a kuličky. Nebo něco navařit, zapošít, nebo co já vím. Ne, věčnost, nekonečnost, nesmrtelnost.

Nekladu si za cíl najít odpověď, otázka je, svým způsobem, řečnická, spíše rozvinout rozhovor, abychom se mohli vzájemně obohatit.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Asi jak kdo. Třeba u mě je to zvědavost s touhou porozumět. Já to beru tak, že je pro mne „nekonečno“ samo o sobě DOST zajímavé, nejen ve fyzikálním smyslu (kde venkoncem jde o nesmysl), ale třeba i v matematickém pojetí.

Vezmi si tzv. „Hilbertův hotel“. To je TEORETICKÝ konstrukt hotelu s nekonečným počtem pokojů. A teď – všechny pokoje budou obsazeny a přijde DALŠÍ host. Dá se ubytovat? Jistě, prostě každý host se přestěhuje „o pokoj dál“, tedy host z pokoje č.1 do pokoje č.2; host z pokoje č.2 do pokoje č.3 atd., atd., a tím se uvolní pokoj č.1 pro nové příchozího. To je prosté. Jenže CO KDYŽ přijede k Hilbertovu hotelu (plně obsazenému) třeba „Hilbertův autobus“ s nekonečným počtem hostů? Jo, i ti se do hotelu VEJDOU, zkrátka každý host se přestěhuje do pokoje s DVOJNÁSOBNÝM číslem svého původního. Tím se uvolní všechny liché apartmány a jak jistě víš, tak jich je NEKONEČNO. Ubytuješ tedy i „Hilbertův autobus“. 😁

Je mi jasné, že dosti lidem to přijde „trochu střelené“ a ještě většímu počtu pro život nepratické. A určitě budou mít pravdu, pokud se nebudou zabývat v praxi problematikou např. návrhů počítačových sítí. 😉

Jenže ruku na srdce – přemýšlet třeba nad tím, CO vypadne z držky ministryni Černochové může být z praktického hlediska pro značně VĚTŠÍ množství lidí (než v prvním případě) ZAJÍMAVĚJŠÍ, už jen s ohledem na NÁSLEDKY, které ponesou (mohou nést). Pro mne ale nikoliv, protože JE JASNÉ. že stejně to nebude nic jiného, než DALŠÍ HOVADINA (lež atd.). A to mě NAVZDORY (VELMI) potenciální (nicméně NENULOVÉ) praktické výhodě zkrátka nebere. Uznej sám, že proti úvahám ohledně Černochové je „problematika nekonečen“ doslova ZLATÉ a SUPERZAJÍMAVÉ téma. 😉 🙂

Další odpovědi
Rokio

Medůza čtyhranka je nesmrtelná věkem. Jakmile se stane starou, vrátí se do své mladé formy.

Dále jeden druh stromu je nesmrtelný věkem.

Nekonečná je cesta po kruhu. Kruh nemá konec. Je nekonečně dlouhý.

elkon

Podle mě domněnky vyhovují těm, kteří neradi myslí, nebo ani nedokážou reálně uvažovat. A tak mají pocit, že už to udělal někdo za ně. No a místo aby onu záležitost zdravě zvážili, začnou tomu věřit a co je horší, šíří to dál. Pak se toho chytí další podobní a už to „jede“.

zjentek

No proč asi, pane chytrý. Proč asi bych šil, nebo píchal káču, když mezi tím a místo toho se v mysli můžu podívat do nekonečna, pěkně dle vlastní fantazie a dle VLASTNÍ JASNÉ A LOGICKÉ představy, protože když se tam chci podívat odněkud, kam jsem jako pako a ani nevím proč usilovně došel, tak mně tam ausgerechnet a na tuti bude vadit zatracený kopec, nebo jiná hmotná sračka a když nic jinýho, určitě bude zas.aná mlha. Tak?

da ny

Snad proto, že tento druh domněnek lidem neubližuje, neškodí.
Neublíží, nezraní, nepřináší komplikace. Člověk ani netouží po důkazu, prokázání názoru.
Otevírá to i cestu fantazii.
Někdo sní, jiný doufá, možná věří či ví své…..
Ty Vámi uvedené příklady, mohou být i otázkou náboženství, životní filosofií některých společenství, vědeckou hypotézou.

Jiné domněnky (omyly, neprokázané názory, fikce), které si lidé vytvářejí o sobě, o někom, ty jsou „nebezpečné“. To jsou ty zbytečné komplikace v lidském životě, které si působíme, vytváříme.
Zbytečně. Kdo si to uvědomí, rád se jich zbaví. Nevytváří je.
Ty neškodné, ať si klidně ponechá. 😉

EKSOT123

Ty věci nemají s domněnkami mnoho společného. To ví každé dítě a ty ne, inteligente? I každý vnímavější vědec, nebo zkušenější statistik má o vzniku světa jasno.

Filip84

Eksot: Philosophie der Existenz chápe materii pojmu „domněnka“ poněkud odlišně, než Ty a (exaktní) vědci. Nemusíš souhlasit! 😀

Filip84

aliendrone: Jenže ten Tvůj Führershotel má jednu velkou vadu na kráse:

smyslem a posláním hospitality industry je poskytnout klientovi službu (ubytování, stravu …) v kvalitě lepší, než by si ji byl s to poskytnout sám, no a nebo než jí má doma.

Když se ubytuju v hotelu, kde se mnou bude někdo heblovat „co pět minut“ o cimru dál, protože přijel nový bazmeg, tak mu budu mít potřebu rozbít hubu, a ne za to platit.

Jinými slovy, ryze z filosofického hlediska, nemohu nad tím Tvým příkladem, ani theoreticky, přemýšlet, nebo rozjímat, protože tomu Tvému hotelu schází podstatná vlastnost hotelu, kterou bych, pro toto – pracovně, nazval hotelovitost. To není hotel, to je Lager!

A v tom je asi ten problém, proč já „nerozumím“ těmto úvahám: existencialis­mus. 👌🤷‍♀️😀

aliendrone

Filip84>>> Rozumím, tvůj nedostatek nadšení pro Hilbertův hotel asi dost lidí pochopí. Na druhou stranu mi VĚŘ, že bys ho bral klidně všemi deseti a s NADŠENÍM třeba v subsaharské Africe (především v bývalých Portugalských a Francouzských koloniích). Tam bys byl spokojen už když by ti nebubnovaly v noci kulky na zeď, případně po zvednutí matrace se nerozprchávala maličkatá zvířátka. A to ještě když máš kliku, a nezruší ti rezervaci 10 min cesty před „hotelem“.
Ještě bys MOC RÁD za takových okolností bral Hilbertův hotel i třebas s dvojím stěhováním za noc! 😁 😁 😁

Filip84

aliendrone: Tak to rozhodně! 👌

Víš co: v takových dírách, hnusných, kde je samý písek, přes den přes 100°F, a v noci 0°C, je každá střecha nad hlavou dobrá, jo, nefouká na Tebe písek, není Ti horko / zima. A když to je ještě kuleodporne!? 🤷‍♀️😎😅😂😂😂