BEAES

Proč květiny voní?

Jak je to možné, že každá má svou vůni a kde se v nich bere? Mám před sebou kytičku fialek, kde se ta překrásná vůně v tak drobných kvítcích vzala?? A proč je každá vůně jiná?

Nejlepší odpověď
annas

Krása květu i jeho různé vůně vznikly kvůli tomu, aby přilákaly určitý druh hmyzu, který květy opyluje. Motýli, čmeláci včely a různé vosičky v nich nacházejí potravu. Nám pak přinášejí užitek, třeba v podobě medu či různých plodů.
Je to stejné jako u lidí. Nad těžkou vůní orientálního parfému omdlévá mnohá žena blahem. Její partner se může otřást odporem. Většina žen označí zpocenou pánskou košili nebo den nošené ponožky za nechutné. Mnohým mužům ten odér prostě nevadí.

Další odpovědi
mosoj

Květiny určitě nevoní proto aby to bylo příjemné člověku.
Květiny voní proto aby přilákaly hmyz který je třeba k opylení jako podmínce pro další opřežití. Je to stejné jako ve fauně.
Vůně je tvořena tak aby pro opylovače voněla a pro škůdce byla odpuzující.
Jenom člověku je to jedno, odpuzující neodpuzující.

Miroslavst

Buď ráda, že máš před sebou kytičku fialek, protože některé rostliny-kytičky smrdí a to tak že velmi 🙂

člověk

aroma je základní prvek tvorstva,mezi které se řadí rostliny i lidé,vše je založeno na přežití druhu.Jen je zajímavé,že vůně,pro někoho je pachnutí a naopak,a to nejen u květin.v každém druhu se vyskytují pachy,které přitahují a které odpuzují,a my lidé si naivně myslíme,že když se namažeme "fujtajblama"budeme jiní,Ne pořád v tom druhém budeme cítit jeho základní pach či vůni.A tak pro nás je někdo fialka a pro druhého ne.Jde jen o přežití.

ReHu

Miroslavst< i někteří lidé ☹