Drap

Je fialka naše původní rostlina? Pokud ne, kde se tady vzala?

Nejlepší odpověď
annas

Violka vonná, jarní květina, ale i léčivka. Kromě
voňavkářství se používá se při chorobách cest dýchacích.

U nás není původní. Tento druh fialky roste nejen v jižní části Švédska a Norska až po střed evropské části Ruska, ale i v ostatní Evropě, severní Africe, na Kavkaze atd. V minulosti se totiž pěstovala v klášterních zahradách jako okrasná květina a odtud se šířila i k nám.. Najdeme ji pod keři, na mírně zastíněných místech v parcích, lesích, nízkých trávnících na zahradě atd.

K fialce se váže pověst. Jde o Adamovy slzy radosti,
které dopadly na zem a vyrostly z nich fialky. Když byl Adam vyhnaný z ráje, upadl na nejvyšší ceylonské hoře, která se nazývá po něm. Dlouho tak ležel, až se nad ním slitoval Bůh a poslal archanděla Gabriela, aby mu to oznámil. Adam pozdvihl hlavu k nebesům, pak ji sklonil a ronil slzy radostí.

Časopis Sféra 4/2016 podle Smržových Dějin květin a růží.

--
Mám ráda nejen vůni fialky,, ale když se kus zahrady modrá, je to krásný pohled na další pozdrav jara.