warfery

Proč jsou rovnátka tak drahá, kolik je výrobní cena rovnátek a jaký profit z rovnátek má ortodentista?

Zaráží mne cena rovnátek, v cenách od cca 20 000 Kč až po statisíce. Nerozumím, co je na pár drátkách tak drahého. Dražší modely se cenově vyrovnají slušnějšímu ojetému autu (jen srovnání množství materiálu je zarážející auto vs rovnátka). Mám pocit, že regulaci cen rovnátek nikdo neřeší a ordotenti se nebohých pacientech slušně pakují.

Odpovědi
Emefej

Jde o to, že vyrobit rovnátka nedovede každý kutil.

da ny

Nebuďte hned tak úzkoprsý :D
V léčbě nejde jen o zámečky, drátky a ruční práci Je to kosmetucká záležitost.
Tržní hospodářství, poptávka, nedostatek ortodontistů (jen studium trvá 7 – 9 le)t ber nebo nech být. Obrovské rozdíly jsou i v protetice :(
Je třeba si uvědomit, že léčba fixními aparáty trvá průměrně 1.5 – 2 roky.
To podle rozsahu a cíle léčby.
Na počátku se zhotovují studijní modely (v laboratoři, podle otisků). Lékař individuálně modely vyhodnotí a navrhne postup léčby.
Při první návštěvě se nasadí kroužky, později rovnátka. nalepí se zámečky + drátky.
Je to ruční, individuální práce ortodontisty. Rovnátka se musí pravidelně kontrolovat, upravovat a aktivovat ⇒ v průběhu asi 2 let!
Nedodržení termínů návštěv je, hned po nevyhovující ústní hygieně, druhým nejčastějším důvodem předčasného sejmutí rovnátka. Z tohoto důvodu je pacient zván na pravidelné kontroly, zpravidla po 4–6 týdnech.
Na sejmutí fixního rovnátka je pacient objednán v ranních hodinách. Zámečky a kroužky jsou odstraněny rychle, ale potom je ještě třeba pečlivě očistit všechny zuby od zbytků lepidla a vyleštit
Tak jako na začátku léčby se zhotoví otisky horní a dolní čelisti, aby byly k dispozici dokumentační modely i po léčbě. Otisky jsou předány do zubní laboratoře, kde zubní technik během dne zhotoví snímací rovnátko, tzv. retenční desku nebo retainer, což je průhledná dlaha, která má za úkol stabilizovat zuby v novém postavení. To vše musí proběhnout během jednoho dne, aby nedošlo k posunu zubů. Proto je velmi důležité, aby pacient dodržel přesně dobu objednání.
Retence je nedílnou součástí ortodontické léčby a je na ni pamatováno již v plánu léčby – bohužel mnoho klientů tuto část podceňuje.
Někdy se lingválně v dolním frontálním úseku lepí na zuby stabiližační drát.
To vše musí pacient, mnohdy velmi těžce, na začátku léčby zaplatit.
Zpravidla jde o kosmetickou záležitost………
Náš spádový, žádaný specialista v ortodoncii je v důchodovém věku. Má omezeé
provozní hodiny a ceny vyšší, než v Praze.

elkon

Ordotenti jistě nic, ale ortodontisté ano. Je to antikoro a ruční práce.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

warfery

da ny upřímně děkuji za váš fundovaný příspěvek. Z vašeho detailního popisu usuzuji, že pracujete v oboru. Nicméně i z vašich příspěvku usuzuji, že cena je přepálená a vy to víte. To, že se zajímám kolik co stojí, nepovažuji za úzkoprsost. Uvědomte si, že některé rodiny na to mohou šetřit i několik let, příp. si to nedovolí vůbec. V příspěvku 2× zmiňujete, že se jedná o kosmetickou záležitost. To je zaklínadlo proto, že můžeme klienta pořádně osolit? Jak dlouho taková pravidelná kontrola trvá? Naprosto chápu, že jsou náklady na ordinaci, sestru, laboratoř. atd., ale fakt by mě zajímalo, pokud by cena byla např. o polovinu levnější, jestli by ortodentisté zůstaly o chlebu a vodě. 😉 Zkrátka mě zajímá cena materiálu (rovnátka, otisky apod.) + časové náklady na 1 pacienta.