tominos

Proč jsou někteří lidé leváci?

Nejlepší odpověď
Edison

Je to dáno neuronovou strukturou mozku.

Další odpovědi
Gus_Fring

Pokud používáš pravou ruku, zřejmě máš aktivnější nebo Ti převažuje opačná mozková hemisféra. Levá hemisféra je o logice, matematice a verbálních schopnostech, zatímco pravá o fantazii a umění.
Zajímavé je, že tato anomálie je i u dalších hominidů.

paul1

Já patřím k té menšině levorukých lidí. Za mého mládí bylo zvykem „předělávat“ leváky na praváky víceméně násilně. Způsobovalo to problémy, u mně se to projevilo koktáním, ale v pubertě to naštěstí skoro úplně vymizelo. Občas ale následky pociťuji i teď, zvlášte za vypjatých situací.
Teď, ve stáří jsem v podstatě obouruký, nedělá mi problém psát, nebo i jinou činnost dělat levou či pravou rukou.
Leváctví je u nás dědičné, získal ho i vnuk, ale ten bez problémů píše levou rukou.

Bobek 2

Jen pár poznámek:

  • Statisticky je čtyřicet procent lidí levouchých, třicet procent levookých a dvacet procent levonohých. Když ale dojde na ruce, tak levorukých lidí je jenom deset procent.
  • šimpanzi ještě 50 na 50, ale u neandrtálců už převažují praváci
  • některé výzkumy naznačují, že k převaze jedné laterality dochází tam, kde je nutná větší kooperace, zatímco soupeřivější prostředí evolučně vede k vyrovnanějšímu poměru. Nevysvětluje to ale, proč převážilo zrovna praváctví, a ne leváctví.
  • Leváci jsou variabilnější v tom, jak je jejich mozek uspořádaný. Tj. leváctví statisticky mírně koreluje se spoustou dalších anomálií (autismus, genialita, kreativita, homosexualita, pedofilie, ADHD, epilepsie, dyslexia, Downův syndrom, mužské pohlaví aj.), které často korelují i spolu navzájem. Což ovšem zase nasvědčuje spíš tomu, jako by leváctví byla spíš nějaká nestabilní evoluční inovace, než že by historicky bylo zcela rovnocenné s praváctvím. Někdy se dokonce rozlišuje „zdravé“ leváctví, které je silně dědičné a není tak silně spojené s dysfunkcemi, a „patologické“ leváctví, které je méně dědičné a více spojené s nějakou poruchou (" Web Státního zdravotnického ústavu v Praze uvádí, že pokud je leváctví součástí rodinné anamnézy (tedy zjevně dědičné), zpravidla s ním bývá spojeno méně problémů a poruch, než jde-li o leváctví v rodině ojedinělé.").

(podle https://zpravy­.tiscali.cz/proc-je-levactvi-tak-vzacne-288728 a dalších zdrojů, které si matně pamatuji)