Kazatel

Proč jsou největšími vulgarismy v češtině zrovna slova, která souvisejí s vylučováním a sexuálními aktivitami?

Původní

Proč jsou největší vulgarismy v češtině

zrovna slova, která souvisejí s vylučováním a sexuálními aktivitami ?

Vylučování je přeci základní lidská každodenní potřeba a přináší pocit úlevy, sexuální aktivity pak dokonce pocit rozkoše. Je tomu v jiných jazycích i jinak ?

Nejlepší odpověď
annas

Jak jsem zmínila v minulé otázce, nechci zde vulgarismy uvádět.

U některých slov se změnil význam, třeba převzetím z cizího jazyka, u jiných se posunul, takže došlo ke zhoršení.

Někde jsem to vysvětlovala v minulosti, ale nemůžu najít. Některá slova jsou libozvučná, uživatelům chybí jazyková vytříbenost, znalost etiky i etikety atd. Čím ošklivější výraz, tím se mnozí považuji za větší machry. Bohužel, posluchačů je dost.

Pročtěte si článek, kde je něco uvedené k vulgárním výrazům.

http://www.praz­skypatriot.cz/ku­da-pi-deka-suat-mrat-prel-krava-jazykovedec-o-puvodu-vulgarismu-aneb-dnes-sprosta-nadavka-drive-oznaceni-pro-ptaka/

Vulgární výrazy z uvedené oblasti vyjadřují něco živočišného, ztrácí se něžnost z aktu, jde přece o intimní prožívání, někoho vulgární slova prý naopak vzrušují.

Ale jinak je to v soukromí, jiné na veřejnosti a ve společnosti – to jsem uváděla v minulé vaší otázce.

Nějak celá společnost zhrubla. Mám dojem, že v minulosti se používala slova zástupná, i kdy začínala na stejné písmeno … jdi do Prkvančic, do Prčic atd. …

Proč? Na to byste si mohl odpovědět i sám. Jde přece o lidské potřeby, takže lidé vše znevažují, ztrácejí morální zábrany – mluvím o nadávkách, čím sillnější vulgární výraz, tím větší agresitvita.

Podle frekvence slov jsou zmiňovaná slova opravdu v češtině nejvíce používaná.

V některých kulturách je použití těchto slov na veřejnosti trestné. Stejně tak pořady a filmy.

Nedávno jsem na toto téma četla rozhovor s jazykovědcem v jednom časopise o češtině.

Další odpovědi
Drap

Nejenom zřejmě v češtině, ale i v jiných jazycích. A proč, to je jasné z těch vulgarismů, jedná se vždy o něco nečistého, urážejícího a neslučující ho se se slušným chováním.

Kepler

Neřekl bych, že je to výsadou jen češtiny. Obě témata, které jsi naznačil, jsou nebo aspoň bývala tak trochu tabu u všech civilizovaných národů a tak jejich ventilování je považováno jako vulgarismus. Tak třeba v angličtině: fuck, shit, cock, cunt a odpovídající výrazy v ruštině: ебать, дерьмо, хуй, пизда. V polštině je to podobné, o slovenštině nemluvě. Myslím, že i v každém evropském jazyce. Možná že výběr vulgarit bude trochu jiný v afrických a asijských jazycích, tam jsou národy s jinou mentalitou, ale to je jenom moje domněnka.

dejavu

Je to i v jiných jazycích. Nadávky jsou porušením určitého tabu, o kterém se nemluví. Zakázanost přináší úlevu. Pokud je však někdo solí za každým 4. slovem, pochopitelně ztrácí tento efekt. Navíc se okoukávají a pak se mění jejich síla sprostoty, ošuntí se, jsou odsunuty do zapomnění a je třeba vytasit nové.
Jinak kromě zmíněných témat jsou též oblíbená přirovnání ze zvířecí říše a různá slova, vztahující se k náboženství, která jsou rouhavá, též překračující tabu. Ta byla mnohem populárnější v předchozích stoletích jako mimořádně silně prožívané nadávky.
Je též pravdou, že lidi hrubnou a tento jev popisuje i B. Němcová, stěžující se na obsah operních libret. Dnes už její stížnosti nechápeme a jen se usmíváme. I má teta říkala, že v 50. letech bylo nemyslitelné třeba v tramvaji užít nahlas slovo jako ho.no, že by lidi toho člověka vykázali nebo by byl přinejmenším zdrojem všeobecného opovržení a odsudku.

mzm

"Vyšel i Velký slovník sprostých slov. Tam se lze nad výrazy rochnit. " 😁

Někde jsem četl, že směrem k jihu se častěji používají vulgarizmy sexuálně kopulativní, směrem k severu zase análně fekálních .....

richardad

Za první republiky se mluvilo slušně i ve filmech se používaly slušné výrazy: Himmel Herr Gott, Herci museli používat slušnější variantu. Žádné nechcu, ale Děkuji, snad příště. Místo Co? řekli Jakže?. Protože říkat Co? je nekulturní. Ale dnes to ty děti asi nikdo neučí.
Filmy měly samozřejmě příznivý výchovný vliv na mládež.
Dnes se režiséři snaží podbízet, aby to vypadalo autentičtěji. Podle mého názoru by se neměla nechat komerci úplně volná ruka a počet sprostých slov za hodinu by měl být omezen zákonem.

Kepler

odpovídámež: spíš mám pocit, že otázku jsi nepochopil ty (bez výsměchu). Tady se bavíme o vulgarismech (slovech), ne o vulgárních lidech. Kdo používá vulgarismy, nemusí být nutně vulgární člověk a naopak gentleman dokáže být vulgární nebo urážející i bez použití jediného vulgárního slova. Většinou i s větším účinkem.