Lgee

Proč jsou náboje do kulometu tak drahé?

Náboj do kulometu stojí okolo 50 tisíc korun jeden, což je, bych řekl, hodně drahé, když samotný kulomet stojí několik milionů. Přitom náboje například do sniperky stojí jeden kus řádově většinou do 100,– Kč, co je tedy za tak velmi vysokou cenu náboje do kulometu?

Nejlepší odpověď
Kepler

To je blbost, kdes to sebral? Tady je u dobrých účastníků zvykem vkládat odkaz.

Další odpovědi
Edison

Blbost to není. Ale jde o to, co je to za „kulomet“ a střelivo, ráže, konstrukce…, nebo munici do něj. Do jaké „sniperky“? Nic takového neexistuje. Tedy opět: Co to má být za zbraň jaké ráže, jaký náboj.

aliendrone

:D :D :D
Ani kdyby to byl velkorážní (obvykle PL) kulomet a používal DU munici, tak jeden náboj nestojí 50000Kč – a to ani kdyby se jednalo o cenu na černém trhu (DU munici si armády evidují přísněji, než obyčejnou). Prostě Lgee něco popletl. ;) :)

Edison >> Padesátka BMG od 400Kč/ks? :D :D Proboha – i jako maloodběratel/jed­notlivec koupím krabičku 10ks FMJ za cca tícku – ergo 100Kč náboj (u nás, v júesej klidně za polovic)! Armáda, která si objedná přímo od výrobce 50mega kusů má úplně jiné ceny, obvykle na 20% maloobchodu. :)

Kepler >> zklamu tě, neexistuje žádný předpis, od-do definující co je ještě kulomet a co už je kanon. Rozhodující je značení výrobce, popřípadě objednatele. Důvod? Zelené mozky! ;) Třeba veleslavné „kaťuše“ byly MINOMETY, nikoliv raketomety jak by si někdo s IQ vyšším, než bublající bláto domýšlel. A stejné je to i u kulasů, u děl (kanón/houfni­ce/kanónová houfnice [!!]) a vůbec – takových „zelených specialit“ je, prostě armáda, no. :)

agentpv

Chlapec asi hraje nějakou PC hru, za postřílené lidi dostává peníze a za to si kupuje kulomety a peníze, že ?

zvonisek

Asi proto, aby se takové nebezpečné zbraně používaly minimálně. Je lepší život v míru, klidu a porozumění, než ve válce, kde je utrpení a zbraně.

dudu

Je to důsledek klasické strategie zbrojařů a sice levně prodat zbraň a poté laskavě dodávat drahé náboje. Důkaz skýtá průběh většiny lokálních válek. Bitvy se zpravidla nezklidní z náhlé touhy po míru nýbrž proto, že bojujícím stranám dojdou peníze na munici. Jakmile seženou finance, konflikt se znovu rozhoří. Zní to cynicky, ale důkazem tvrzení je detailnější pohled do historie.

quentos

„Tady je u dobrých účastníků zvykem vkládat odkaz.“ – však taky tazatel není dobrý účastník.

Kepler

Edison: blbost to JE! Za 50 000 je možná náboj do houfnice. Kulomet střílí běžnými náboji např. 7,62 (lehký) nebo 12,8 mm (těžký). Spíš bych věřil, že dražší než 100 Kč je kalibrované střelivo do odstřelovacích pušek (neboli sniperky, když nevíš co to je).

Kepler

Abys měl představu, do lehčích zbraní, jako le třeba Luger 9 mm, stojí náboj 6,50, do dlouhých zbraní maximálně v desítkách korun. https://www.zbra­neamyslivecke­potreby.cz/mys­livecke-potreby-cz/eshop/30-1-STRELIVO Nevidím jediný důvod, proč by to mělo být pro kulometů nějak podstatně dražší

Edison

Protože existují extrémě sofistikované náboje ráže .50 BMG, ale i větších ráží. A pořád to může být kulomet. Já tu představu právě mám velmi dobrou. Proto nelze říct, že to není možné, když nevíme víc, než tazatel napsal. A to, že to neznáš neznamená, že to neexistuje. Např. 9L od ruag se střelou action 4 a 5 stojí od 25,– korun. Ovšem na civilním trhu není, pouze pro státní ozbrojené složky. Základní obyčejný .50 BMG stojí od 400,– Co teprv takový antimateriálový protitankový? Kolik asitak může stát protitankový 20mm anzio? A to jsou pořád poměrně běžné náboje. Uvědom si, že existuje střelivo r. 30 – 50mm, které vykoná nastavenou činnost po nastavené překonané vzdálenosti. Myslíš, že to bude náboj za stovku? To asi ne, viď. A to si vem, že kulomet gattling r. 30mm v A10 thunderbolt je pořád „jen“ kulomet.

Kepler

Nebudeme se přít, když tazatel nevložil konkrétnější otázku. Mimochodem 30mm v A10 thunderbolt není kulomet, ale řadí se už mezi kanóny, a to už od ráže 20 mm. Kulomet Gattling nemá. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Fairchild_A-10_Thunderbol­t_II#V%C3%BDzbr­oj

Edison

„7 rotačních hlavní s kadencí 4200 nábojů/min“ je gattlingova konstrukce. Rozdíl tam je jen v pohonu, podávání nábojů a několika dalších drobnostech. Princip rotace hlavní, zavádění náboje, odpálení a vyhození nábojnice tam je gattling. To, že to vyrábí kdejaká firma je vedlejší. Princip je prostě gattlingův. A gattling je kulomet ať chceš, nebo nechceš. Kanon je specifický opět principem funkce, nikoli ráží.

Kepler

Gatling je sice princip a je využívaný od 19.stol. Od jisté ráže se prostě mluví o kanónech, i když jsou jednohlavňové jako na některých stíhačkách už za 2. sv. války.

Rokio

Lgee: Zkus tuhle otázku položit nějakému vojákovi z poválání. Ten to určitě bude vědět.