FlAsh_7

Proč jsou citáty tak důležité?

Proč jsou citáty tak důležité a jaká je vůbec motivace lidí je číst?

Nejlepší odpověď
Edison

Citáty motivují k přemýšlení. Je jedno, jestli popisují stav věcí trefněji, než rozsáhlá díla, nebo to dělají humornou formou, někdy naopak zdviženým prstem. Koho ovšem citáty k myšlení nemotivují je zbytečné, aby je četl. Koho motivují a chce získat i jiné názory, aby sám přemýšlel, ten si je občas i vyhledává. Někdy cíleně, ke konkrétní situaci, někdy jen tak… náhodně…

Další odpovědi
DoTazatel

Možná z nich naopak mají motivaci… číst citáty není tak složité, aby na to člověk potřeboval motivaci.

Můžou i nemusí být důležité. Citáty jsou úryvky z děl nebo výroky různých slavných osobností. Většinou v sobě skrývají nejkaou moudrost, ponaučení, rady, zkušenosti… Jsou to poznatky a názory těch známých osobností. Můžou mnohému naučit. (Někdo mohl zasvětit život nějakému oboru, zkoumání něčeho, nebo nabyté zkušenosti za celý život a ty si jeho poznatky můžeš přečíst během vteřiny. Dost často ale citáty pochází z knih a to je lepší si rovnou přečíst celá ta díla… Stejně ty citáty někdo vybírá.....).
Někdo může citovat a citovat, ale nikdy nemusel od toho autora číst jedinou knihu. Na to taky bacha na ty pseudointelektuály a znalce.

Ale pozor na citáty. Je třeba je správně pochopit. Pak je důležité si všímat autora, co tim myslel, jaké jsou jeho názory atd. Hodně důležité je u citátů taky hledat jejich zdroj, aby se zjistilo, jestli nebyly vytržené z ko textu (a to se stává často).

Citáty jsou moudra shrnutá do krátkých vět. (většinou)

Ametyst

Pro někoho jsou, pro někoho, kdo přemýšlí samostatně, třeba nejsou. Snažit se napasovat citát z jiné doby na tu dnešní se může minout účinkem. Naše doba je tak plná rychlých změn, že snad ani pranostiky o počasí nemohou platit.

df

Já jsem citáty četl, protože mě fascinuje, jak lze pár slovy vyjádřit názor na široké téma. Někdy ta pravda, kterou ten citát prezentuje vyvolává úsměv, protože někdy pravda vyzní komicky.
Miloš Kopecký říkal, že když vykládal pravdivé historky, které mu nepřipadaly vtipné, tak se všichni smáli, a když se snažil být vtipný, tak to nemělo takový úspěch.

anonym

Nejsou důležité a paradoxně jsou spíš demotivační. Lidi kteří mají čas je číst a všude možně sdílet se jimi zjevně vůbec neřídí.

EKSOT123

Já sbírám vtipy a ono se to prolíná s moudry a dalšími výroky. (Ale spíš se věnuji těm vtipům a ještě víc muzice.) Čili sběratelství, relaxace, zábava,… Ale že by mě to poučilo, to jen občas. Jako věřící bych považoval za efektivnější začít křesťanstvím. Duch svatý pak připomíná člověku různá moudra a souvislosti v daných situacích. (Nebo nevěřící by to asi vysvětlioval nějak, že člověk se neustále soustředí na morální a rozumovou stránku věci a pak si ledacos uvědomí.) Ale citáty i nevěřících jsou často dobré. Upozorňují, slovně formulují jevy z praktického života…
Pár vzorků:

Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře. Albert Einstein
Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme. Confucius
Komédia je tragédia, ktorá sa deje niekomu inému. \\ Mladosť by bola krásna doba, keby prišla až neskôr v živote.\\ Když jdeš nahoru, nezapomeň zdravit lidi, které potkáváš, mohl bys ty samé potkávat až poletíš dolů. Charlie Chaplin
Láska se nerodí z objetí, ale z obětí. Patricie Holečková

Čili záběr citátů je široký. Jde o to si jich všimnout, uvědomit jejich kvalitu, nebo poznat nekvalitu.