Corgon93

Proč jsme se nebránili za 2. sv. války?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, to je DOBRÁ otázka. Odpovědět je ovšem těžké, důvodů bylo povícero. Jednak v době kdy to mělo (maličký) smysl, tedy před odstoupením Sudet jsme díky „geniální“ politice zhovadilého dobytka Beneše a zradě Francie bylio v podstatě osamoceni. (nepočítám kontroverzní pomoc SSSR). Po ultimátu Francie a Británie, v kterém nám milostivě oznámili, že pokud bude válka, tak na nás budou pohlížet jako na jejího vinníka (což by v praxi znamenalo, že veškerá jejich pomoc půjde pouze Německu a vůči nám zavedou „preventivní opatření“) bylo jasné, že v dané situaci (Německo + anektované Rakousko, Polsko a Maďarsko bylo nepřátelské, Rumunsko nás odmítlo podpořit) je situace vojensky neřešitelná, tedy prohraná. To je JEDNA strana věci. Jiná věc je, že i tak jsme se měli bránit, národ se bránit a přínášt oběti, bojovat CHTĚL (a to nadšeně a rozhodně), nicméně jak je nejen pro demokracii typické – na to co chtějí lidé kálí Bílý Tesák.

Skutečné důvody a pozadí přijetí Mnichovského diktátu jsou dnes už spíš otázkou spekulací. Jisté je, že jsme byli obětováni určitým zájmům, ovšem zde se pohybujeme na tenkém ledě úvah, venkoncem ani DNES není žádný zájem o rozkrytí tehdejší prapodivné poitiky. (právě NAOPAK!) To co píše da ny o „důvěřivosti“ Francie a Británie je typický nesmysl hlásaný dnešní propagandou.

Jako nepravděpodobnější vysvětlení jednání tehdejších mocností se jeví zájem Británie (a Francie, jakkoliv ta v té době byla již naprosto ve vleku britské politiky) likvidace bolševismu Německem (tedy NUTNOST posunout Hitlera směrem k SSSR) a až by se protivníci vzájemně vyčerpali/zničili, tak by Británie a Francie nastolila mír podle vlastních podmíněk – podobně jako to učinili Američané na konci 1. sv. války.

Jisté je, že rozhodnutí o odstoupení Sudet lze z valné většiny přisoudit národní hanbě dvojnásobnému kapitulantovi Benešovi a několika málo vysoce postaveným osobám ve vládě. Vazby a konexe, které na jejich rozhodnutí měly hlavní vliv se už asi nikdy rozkrýt nepodaří, alespoň je to VELMI málo pravděpodobné.

Další odpovědi
Edison

Nebyla tu ta otázka před chvílí? A dokonce s odpověďmi???

A jak jsi přišel na to, že jsme se nebránili? Bojovali jsme partyzánsky, co nám taky zbývalo. Měli jsme tu wermacht, byli jsme pod správou Říše, vlastní armádu jsme neměli… Jak jinak jsme se jako měli bránit?

da ny

Do školy jste chodil?
Bere ser to na ZŠ i SŠ.
Literatury, článků a rozbory historiků je všude spousty.
Navíc jsme tu byli jako sám voják v poli Hitlerových příznivců. Včetně Polska, které si odkrojilo z našeho území.
Francie i VB věřila smlouvám. Obětovali nás, prodali.

Kryšpín

Velká část Sude´táků na které nebyl spoleh, velká část zrádců / pozdějších kolaborantů se skopčáky /, mizerné letectvo během krátké doby by nás skopčáci ovládli padlo by mnoho občanů a možná by se pouze přešlo do partyzánské války. Ovšem pokud bychom měli hrdost jako na př. Taliban tak by odpor dlouho trval, dále by bylo dalších více vypálených vesnic, poprav a zajatců daleko více. A naši přátelé Anglie a Francie by vykřikovali za válku mohou Češi a pro skopčáky zisky stále vyšší kšefty a konta do švýcarských bank.

Hufnágl

Edison
Byla, ale quentos ji odstranil.

Edison

Jak víš, že Quentos? A proč?

Hufnágl

Kdo jiný, než quentos, který rád a vehementně opravuje gramatické chyby.

Edison

A to je důvod k odstranění? To já klidně nechám jak je, je to vizitka tazatele, tak ať každý vidí…

Hufnágl

Nějak se do toho zašmodrchal a neměl na výběr, jen to, že ji smazal a napsal ji znova pod tím nickem.

Edison

Nějak ale zapoměl přepsat i ty odpovědi… 😁 A to jasko jde, psát pod cizím nickem???

Hufnágl

Že by to u moderátora nešlo?!

Mc Merkurion

… ne, nejde …