Justin1

Proč jsme naprogramovaní tak, abychom si škodili?

Pozoruji, že dokud nedosáhneme určité úrovně poznání, odolnosti a sebekontroly, jsme od přírody naprogramovaní tak, že základními přirozenými způsoby řešení problémů jsou jenom pláč a hysterie, že naše dýchací soustava je postavená tak, že hostí patogenní mikroorganismy a šíří je do okolí kašláním a kýcháním, a že podceňujeme důležitost učení, správného stravování, správného držení těla, bezpečného chování a jiných způsobů péče o zdraví a je nám příjemnější se chovat tak, abychom si rozbili nos klidně i tak, že se z toho bez pomoci nedostaneme. V případě covidu i v případě nebezpečného přebíhání ulic a kolejí na nevhodných místech mnoho lidí dá přednost riziku před jistotou, jenom aby nemuseli dělat něco navíc. Proč máme tohle jako standard a něco tak zásadního jako schopnost chápat a zvládat život a správně se rozhodovat mít jako standard nemůžeme?

Odpovědi
Kelt

A kde jsi na to přišel. Přes tu cestu přejdu tehdy, kdy je to bezpečné a tak, abych všechno stihnul. To je třeba si plánovat. A pokud jsi pohodlný jít kousek dál, nebo čekat na světelný signál a ušetřená minuta se může změnit v trvalý pobyt na invalidním vozíku nebo ve dřevěné truhle, tak poděkuj tomu, kdo tě zastaví, dá ti pokutu nebo pár facek.

dubraro

Protože takové chování je, nebo možná v minulosti bylo, evolučně výhodné.
Například pláč a hysterie jsou nástroje žen k ovládání mužů, čili poskytují jim výhodu.

led

Vašou otázkou, ktorá je zmesou samostatných otázok, ste vytvoril takzvaný Gordický uzol. " Proč máme tohle jako standard a něco tak zásadního jako schopnost chápat a zvládat život a správně se rozhodovat mít jako standard nemůžeme?"

1 – K 1.superdlhej vete:
Pokiaľ nedosiahnete určitej úrovne poznania, správate sa živelne.
V 2.vete otázky píšete o vedomom porušovaní pravidiel a zásad bezpečnosti ako o štandarde. Ale toto nie je štandardné pre väčšinu ľudí. Práve naopak standardná je schopnosť chápať a zvládať život, nielen svoj, ale aj iných.

– spomeňte si na 3 prúty kniežaťa Svätopluka.
Podľa byzantského cisára Konštantína Porfyrogeneta v diele O spravovaní ríše z 10. storočia, Svätopluk pred svojou smrťou rozdelil krajinu na tri časti a každú zanechal jednému zo svojich troch synov. Jedného potom ustanovil za hlavného vládcu. Aby im vysvetlil dôležitosť svornosti, dal im postupne zlomiť tri zviazané prúty. Keď sa im to nepodarilo, prúty rozdelil a po jednom dal synom, ktorí ich ľahko zlomili.

2 – Skúste sa zamyslieť na spolupráci ľudí ako životným štandardom. Florenťan Niccolò Machiavelli vo svojom Vladárovi upozorňuje, že pre udržanie moci je dôležité, aby vládca dokázal zabrániť zjednoteniu ľudu. Vzájomne rozhádaná spoločnosť je dôležitým zdrojom moci každého vládcu.

JežíšKristus

Máte pravdu, ale zmiňujete jen okrajové problémy. Větším problémem je deforestace, před sto lety zbývalo na planetě 60 % divoké přírody, dnes to je 30 %. CO2 v ovzduší udusí všechny větší savce na planetě (vč. člověka). Tudíž za 100 let už tyto problémy lidstvo nebude muset řešit, neboť tu nebude.