MonkeyKing

Proč se značí dolar jako přeškrtnuté S?

Nejlepší odpověď
annas

Jak vznikl symbol amerického dolaru? Existuje několik zajímavých teorií,.

Říká se například, že jsou to písmena U a S psaná přes sebe – ale nejstarší dochované symboly amerického dolaru jsou přeškrtnuté jenom jednou čárkou. Nebo se tvrdí, že jsou to písmena I, H a S (z latinského Iesus Hominum Salvator = Ježíš, spasitel lidstva). Jenomže proč by tomu tak mělo být, už není ani vysvětleno, ani historicky doloženo, je to spíš jen zbožné přání. Nejpravděpodobnější tak zůstává teorie švýcarského historika matematiky Floriana Cajoriho, podle níž se jedná o velké S a malé p, opět psáno přes sebe.

Než totiž začaly čerstvě narozené Spojené státy razit roku 1794 své vlastní dolary, používaly jako měnu tzv. španělský dolar, označovaný jinak jako peso de 8 reales (tedy váha 8 realů, přičemž španělský real byl něco jako u nás stříbrný groš). Při psaní tohoto symbolu se nejdřív používala zkratka pS, ale už začátkem 19. století splynula do $ a díky větší jednoduchosti při psaní vznikl dnes již známý symbol dolaru. A odkud pochází slovo dolar, to snad víte už ze základky.

http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/vedeli-jste-ze/jak-vznikl-symbol-americkeho-dolaru

led

len namyslene doplním annas
Viete, že Američania vďačia za dolár našim predkom?
…názov americkej meny dolar pochádza z nášho toliar
aj v tomto sme svetoví!

anonym

Výraz „toliar“ je pouze slovenským překladem českého tolar.
Ražba začala 1520 (jak správně uvádí annas), americký dolar se zavedl (a název převzal) v r. 1785.
Takže ta namyšlenost je jen deformací historie, což praktikoval totalitní režim.
V obou těchto rocích byli oni „předkové“ obyvateli Horních Uher – až do r. 1918, čili s českým Jáchymovem (a hrabětem Šlikem, jenž ražbu zavedl), měli daleko nejen pár století, ale i stovky km.
Stačí, že si slovenská wiki jednostranně upravila prvorepublikové Československo na tendenční s pomlčkou („Česko-Slovensko“).
Oba samostatné štáty i za Hitlera, zdůrazňovali vlastní národní samostatnost, tak co najednou to chlubení cizím peřím?

Bylo by záhodno uvádět objektivní reálná fakta, viz důkazy níže:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%A1ch­ymovsk%C3%BD_to­lar
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­merick%C3%BD_do­lar
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Slo­vensko
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­koslovensko
Takže volně navázáno – žačka led – za 5 (a za lži poznámka).

led

To by nebol Dr.Axl aby si nepriložil!
V stredoveku by ste sa osvedčili ako skvelý demagogický spolupracovník inkvizície.
Ak ste si nevšimli píšem po slovensky, teda dodržujem aj slovenský pravopis. Nikde neuvádzam že ide o slovenský toliar a „naši predkovia“ je bežne užívaný širší pojem,
Tým skôr, že viete o národnostne zmiešaných rodinách v Československu o čom som tu už písala, vaše rasov-národnostné štvanie a zdôrazňovanie význačnosti českého národa (aj na slovenskej verzii) mi strašne pripomína istých politikov minulého storočia.
To sa chválite svojim predkom Čechom alebo predkom vyznávajúcim Ódina? Vaše namyslené zdôrazňovanie rasovej čistoty nie je náhodou trochu urážlive a nedôstojné človeka s vysokoškolským titulom?

anonym

Mnoho slov a žádný argument, jenž by vyvrátil explicitní fakta, (viz citace annas – „slovo tolar je zeměpisně české“).
Právě proto jsem vložil jasné odkazy – americký dolar pochází od českého tolaru, – o Slovensku ani ťuk.
Vůbec nejde o nějakou národnostní otázku, ale faktický výklad dějin. Věcná chyby zůstává chybou v jakékoliv oblasti.
Bývalá kantorka by naopak měla úzkostlivě střežit skutečné dějiny oproštěné od politického balastu a účelových výkladů, pak si děti odnášejí do života překrucované, vnucované a stylizované deformace.
P.S. Samas ponoukala k věcným příspěvkům k předmětu otázky ( to je dolar) a ne osobním emocím či vzkazům (pro ně jsou na webu jiné funkce), tak proč to náhle sama porušuješ?

led

Vážený Dr.Axl, ako zvyčajne prekrucujete informácie , čo je u vás bežným spôsobom komunikácie.
ˇˇLudia ako vy rozbili spolunažívanie našich národov. Za tým si stojím aj bez právnych kudrliniek.

briketka10

:O)))))))))))­)))))))

annas

Ad led, učivo základní školy si dobře pamatujete:=))

Pro zájemce.
"Na začátku byly stříbrné mince, které byly raženy v Jáchymově v Krušných horách. Německý název pro Jáchymov byl Joachimstal a ta mince, která se tam razila, se nazývala joachimstaler. A protože to bylo dlouhé slovo, bylo zkracováno na taler. Z toho se pak vyvinulo české tolar.

Název pro jáchymovskou minci je německý.

„Ano, samozřejmě, protože to Krušnohoří bylo německé. Takže když to vezmeme z jazykového hlediska, tak to slovo je německé, ale zeměpisně je české, pochází z českého území,“ vysvětlil PhDr. Jiří Rejsek, PhD., autor nového českého etymologického slovníku.

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/ceskenej/na­zev-americkeho-dolaru-pochazi-z-jachymova

Česká slova, která se dostala do světových slovníků:

robot – toto slovo pochází z knihy R.U.R. Karla Čapka a rozšířilo se po roce 1923, kdy drama bylo uvedeno v londýnském divadle

polka – český tanec pojmenován na počest polské revoluce 1830

bohém – od slova la Boheme – původní význam označující kočovné cikány, putující přes naše území do Z Evropy, byl později dle analogie jejich způsobu života používán pro francouzské bohémské umělce

pistole – od českého píšťala, kterým husité označovaly druh střelné zbraně

cyrilice – od svatého Cyrila, první staroslověnské písmo (hlaholice – cyrilice) na našem území

dollar – od českého stříbrného platidla tolar (od 1520 – ražba v Jáchymově), ve své době jedna z nejsilnějších měn v Evropě

pilsner – název druhu piva pojmenovaného po městě Plzeň, kde vzniklo

led

žiačka annas za 1 :)