Proč je zima v zimě, když je Slunce blíže Zemi?

Učitel se nás ptal, proč je u nás zima když Země je blíže Slunci než v létě. Poradíte?

Odpovědi
hem

Zatímco u nás je zima, na jižní polokouli je léto. Je to způsobené náklonem Země vůči ose. Sluneční paprsky na naši polokouli v zimě dopadají pod větším úhlem.

Standa1

Roční období na Zemi jsou určeny sklonem Zemské osy a nikoli vzdáleností od Slunce.

Olaf

Ano, rotační osa Země je skloněná. I když je Země Slunci blíž, tak na její povrch dopadá méně slunečního záření – na sev. polokouli (méně ho pohlcuje, tj. méně se zahřívá) – než v létě, kdy je dál. Samozřejmě, že velkou roli hraje i vzdálenost od Slunce – proto jsou u nás zimy i léta mírnější než na jižní polokouli. (Resp. na jižní polokouli jsou větší teplotní rozdíly mezi létem a zimou.)

Retko

Jeste nazornejsi priklad muze byt takovy ze na polech je vlastne led a vecna zima. :) Prave tam dopada nejmene slunecniho zareni.

Kdyz je u nas leto na na Antarktide maji jeste k tomu pulrocni noc :)

Jcas

Při dopadu světelného paprsku od slunce na zem se paprsek přeměňuje na tepelný – uvolňuje se teplo. Čím kolměji paprsek dopadne tím se uvolní víc tepla.