PANÁD

Proč je na zemi chladno?

Země je uvnitř žhavá a teplo jde stále z jádra ven. Ohřívá tedy i její povrch. Na zemi svítí slunce- 1kW na metr- stále ji ohřívá.
Taky tady spálíme mj. např. 2 litry nafty na osobu denně!
Přitom pryč do vesmíru – do vzduchu resp. vzduchoprázdna toho tepla moc neuniká. Vždyť je tam vzduchoprázdno a to „teplo nežere“.
Proč tedy jsme se už dávno neuvařili? Proč už není povrch země dávno žhavý?
Ví to někdo?
Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Teda, to je pecka, pokusím se vysvětlit postupně. Povrch Země, tedy její kůra se neohřívá od jejího nitra, když tak pouze v sopečných oblastech. Normálně je zemská kůra silná několik desítek kilometrů. To, co skutečně povrch Země ohřívá je jen Slunce. Přebytečné teplo uniká jen a jen radiací do okolního vesmírného a vzduchoprázdného prostoru, k tomu žádné médium nepotřebuje. Jediná příčina, proč je na Zemi snesitelná teplota, je složení atmosféry. Více skleníkových plynů, které dokáží akumulovat teplo a nepouštět jej ven – máme Saharu i v Antarktidě. Pokud jich budeme mít míň, tak nám bude pěkná kosa. Zatím tomu velí obsah CO2. Za mého života se jeho obsah v atmosféře zvýšil o 1/3. Absolutně jsou to miliiprdy, ale s obrovským dopadem.

Další odpovědi
Dochy

Nesouhlasím s Keplerem že povrch Země není ohříván z jejího středu. Je. Otázka je nakolik výrazně. Ve srovnání s energetickým ziskem ze Slunce to asi nebude moc. Můj tip je tak kolem 10%.
Tvé: „Vždyť je tam vzduchoprázdno a to "teplo nežere“." je omyl. zbavujeme se energie stejným způsobem jako ji přijímáme od slunce. Vyzařovací zákon říká, že měrná vyzařovaná energie černého tělesa je úměrná 4. mocnině teploty. V meziplanetárním měřítku je to jediný významný způsob přenosu tepelné energie. „černé těleso“ je těleso s takovým povrchem který nemá na žádných vlnových délkách žádné speciální vlastnosti (obecné povrchy právě některé vlnové délky odráží, což zároveň znamená že na dané vlnové délce sami nezáří).
Před časem jsem to i počítal, ale teď jsem na to línej. Tuším, že by vycházelo něco kolem 500–600W.

anonym

Sluníčko v zimním období na nás kašle ,sluníčko ohřívá povrch – jádro nee .

Kepler

Dochy: připouštím, že zemské teplo povrch taky ohřívá, ale ten podíl asi bude naprosto bezvýznamný. Jinak bychom neměli v Antarktidě až –80 st. S tou tepelnou radiací od Slunce i vlastním vyzařováním Země máš naprostou pravdu.

cynique

Celková tepelná ztráta Země je cca 44,2 TW. Z toho radioaktivní rozpad dodáva 30 TW. Zbytek je Slunce a termální gradient jádra Země – v poměru 99,97% k 0,03%.

Kepler

Chtělo by to odkaz, taky nějak nerozumím.

cynique

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Geothermal_gra­dient
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Earth%27s_in­ternal_heat_bud­get
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Geothermal_e­nergy
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Planetary_e­quilibrium_tem­perature
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Earth%27s_e­nergy_budget
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brouk_Pytl%C3%ADk

a tak dále!

Dochy

Dík za zdroje, zvlášť toho Pytlíka 😉
Po zběžném skouknutí v nich vidím nějaké rozpory, večer se to pokusím přelouskat a dát dohromady nějak… lidsky 😉

Dochy

Nějak mi ta čísla nedávají moc smysl. můžeš prosím upřesnit/vysvě­tlit? Dík.