mosoj

Proč je ženské oko citlivější na barvy ?

Ženské oko je citlivější na barvy. Rozezná více odstínů než mužské.
Jaký důvod vedl přírodu k tomu že to takto zařídila ?

Nejlepší odpověď
annas

Ženy mají široké periferní vidění a lepší barevné spektrum,což je dáno lepším překrýváním frekvenčních spekter čípků, kódovaných geny v chromozomech X, které, jak známo, mají ženy dva, oproti jednomu „neduživému“ mužskému Y. Ženy najdou v blízkém okolí drobné předměty a používají lepší popis barev (smetanová, světle plavá, blond platinová aj.). Hůře se ale orientují v terénu nebo na mapě, i když to často popírají. Je zajímavé, že muži dávají přednost červené barvě před modrou, když jsou k takové volbě situací přinuceni.

Další podrobnosti o rozdílech mezi mužem a ženou v článku asi uprostřed – Zrak a orientace v prostoru

http://www.le­arned.cz/user­files/pdf/verej­ne-prednasky/rozdily-mezi-muzi-a-zenami.pdf

Další odpovědi
anonym

Asi mám mužské oči protože rozeznávám jenom základní barvy.
Doplňuji:
Zelená je prostě zelená a modrá je prostě modrá. Jenom rozlišuji světlý a tmavý odstín. Ale pokud slyším výraz jako ultramarinová modř jsem naprosto mimo. Asi nemám na barvy cit.

mosoj

Annas bezvadný odkaz. Dal bych více palců ale nejde to ! Nominovat také nechci abych otázku nezablokoval.
Každopádně děkuji.

anonym

mosoj, máš pravdu, tak jsem dal nominaci za tebe, ty ji můžeš přidat devátý den, než se po uplynutí 10 dnů, obvykle automaticky otázky uzamykají.

annas

Zřejmě jde o mou první odpověď, která je správná. Jak je to možné?

annas

Ad mosoj, jsem ráda, že vám odkaz vyhovuje. Já se z něj dověděla mnohem víc.