mzm

Proč je výše mzdy tabu?

Tedy aspoň v Evropě?

Odpovědi
Edison

Závist, úspora.

Doplnění: Navíc by to omezilo „vyjednávací prostor“ vždy nejméně pro jednu stranu.

led

Pretože tak rozhodli tí, ktorí nechceli, aby ostatní vedeli, koľko zarábajú.

Z praxe (úsmevné/smutné)
Ale na druhej strane, v inzerátoch na voľné miesta musí byť uvedená ponúkaná mzda. A tak sa človek s nižším zárobkom má možnosť dozvedieť sa, o koľko viac môže dostať napríklad začiatočník oproti dlhoročnému skúsenému zamestnancovi na rovnakej pozícii. Príklad: po odchode vysoko kvalifikovaného vedúceho zamestnanca s 40 ročnou praxou a smiešnou mzdou 14580 Kč (štátna a verejná správa – tabuľkové platy) v inzeráte na miesto radového pracovníka (na rovnakom úseku) bez praxe a základnou kvalifikáciou sa objavila ponuka za 14250 Kč. No nezoberieš to? Môžeš si k tomu aj zaspievať „zahoď starosti, mám to isté, čo ty…“