Proč je slovo dveře pomnožné?

Chápu to u slov brýle, kalhoty, nůžky apod., kde jsou vždy dvě části. Ale u dveří či dalších slov, jako housle, ústa, kamna mi to nedává smysl. Má někdo vysvětlení?

Původní otázka
Proč je slovo dveře v pomnožném čísle?

Nejlepší odpověď
annas

Znám důvod. Je to proto, že ...

jde o tvar velmi zastaralý a etymologové uvádějí, že motivace u tohoto pomnožného podst. jména je zcela zastřená.

Dva kusy označovaly vždy duál, tzv. dvojné číslo (dnes číslovky, dva, oba, párové orgány těla), to u dveří nebylo. Vymyká se pravidlům.

Je tedy možné, že dveře byly významově považované za jakýsí „soubor“, množství, tedy tvořily celek, tedy množné číslo.. Totiž dveře mívaly jednu, dvě i tři části. Zřejmě byly vyrobeny z kousků.

Navíc dvoukřídlé dveře byly výsadou honosných sídel a symbolem majetnosti, takže byly méně časté. Obyčejní lidé mívali spíš vrata.

Staročeské dřvi – dveře, přesmyčka na dvři, další hláskový vývoj – tvar dveř atd.

Už ve staré češtině dveře měly jen tvar množného čísla, nikoliv duál, i když některé se skládaly ze dvou částí, ale stejně jako vrata bývaly i trojdílné. Často byly posunovací, otáčivé

Takže se musíte spokojit s tím, že věcná motivace množného čísla je již zcela zastřená.

V. Machek: Etymologický slovník stejně jako časopis Naše řeč.

Další odpovědi
Dismas

Znám důvod. Je to proto, že ...

Protože dřive byly dveře často dvojkřídlé. A neužívej anketu, když to není nutné.

Drap

To bych taky rád věděl/věděla.

Anketa je zmatená, špatná. Chybí jí jiná možnost. A proč dělat anketu při takovémto dotazu?

Jakub Vrána

To bych taky rád věděl/věděla.

annas

Ad Pino8154 – housle – skládají se z jednotlivin – tvoří celek.

Kamna – pomnožnost je zřejmě vlivem slova ústa = ústí (otvor) do kamen jako část celku, mohla kamna zastoupit. Praslované znali jen pece. Když Staročeši poznali krb, převzali jeho název asi i pro pec s přístavkem, ohništěm. Podkoní spával na kamnech, tj za pecí-

Ústa – původně otvor, později znamenala rty a měla tvar plurálu. Stejný připad jako dveře a vrata – zastaralý tvar. Dvě části neznamenaly duál, ale braly se hned jako celek.

Opravdu je někdy zajímavé, jak slova vznikala.

anonym

To je logické vysvětlení, děkuji Annas

annas

Pino8154, není zač.

Děkuji za zájem. Ráda vyhledám, pomohou slovníky, i když je třeba některé informace porovnávat.

led

aj dvere majú dve časti: vstupná strana a výstupná strana :)

táto otázka má význam ako otázka, nie ako anketa.

anonym

Dismas: aha… Takže nejdřív byly dveře „dvojkřídlé“ a až pak lidi zjistili, že by mohli vyrobit jednokřídlé, ano? A ústa byla dřív dvoudílná… stejně jako housle, necky.. Díky za odpověď! 🙂