talka

Proč je násep a ne násyp?

Obec Spy je prý od „náspy“; ale to je přece od násep-náspy, od násyp by bylo náSYPY.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vás zajímá, doplním, jak vysvětlují V. Machek a Jiří Rejzek původ slova.

Jinak je vše dané historicky, vývojem hlásek, např. vokalizací a zánikem měkkých či tvrdých jerů, skloňování kmenové se změnilo na rodové, vkladné „jerové“ samohlásky, úžení e v i/y, é v í/ý, u v/i/y, ú v í/ý, vokalizace jerů atd. Tak vznikaly i významové rozdíly.

Jak je vidět, slovo je odvozené od sypat – základem je syp – tedy násyp. Jenže ve staré češině byl i tvar ten násep, ale i ta náspa, náspí, stsl i náspě. Náspa se stále užívá v hanáčtině jako zápraží.

Slovo obsahuje předponu na = kořen s6p- – viz sypati. Došlo k zániku jerů, změna u (sup) na y- syp.. Církevní slovanština – nas6p6 = nasypaný prach – 6 – je jer. Ty zanikaly podle určitých pravidel (měkké a tvrdé jery – Havlíkovo jerové pravidlo – liché jery zanikly, sudé se vokalizovaly – počítáno od zadu), tedy násepě, pozdějí násep, náspy – nas6p6 – nas6py, proto náspy, nikoliv násypy.

Dnes skloňování podle hrad i podle kost – náspy i náspi – vkladné e ((jerové e) zaniklo.

Současné skloňování v odkazu – souvisí s přechodem kmenového skloňování na rodové.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=n%C3%A1sep

Jinak rozkazovací způsob – stsč. naspěte! násep. Přesmyk souhlásek.

Vývoj slovesa sypat a odvozenin .
Sypat, sypký, sypný, sýpka,,násep, osypat se, osypky, obsypat, odsypat , zasypat, zásyp atd.

Stč. i súti, 1.os.přít. spu. Všesl. – praslovanské. sypać i suć, stsl. sypati, suti.
Psl.*sypati je původemi opětovací sloveso od *su(p)ti, 1. os .přít. sъpǫ, příbuzné je asi litetvské .sùpti, sū̺pauti ‘houpat, kolébat, obalovat’ ,lat. supāre ‘házet’, sti. su̯apū̺- ‘koště’, vše z ie. *su̯ep-, *sup- ‘házet, sypat, houpat’,původně ‘krouživě pohybovat (rukou ap.)’.

Snad stačí, je to složitý jev, takže jen to základní. Je třeba si uvědomit, že došlo k uvedeným změnám, které jsem zmínila výš, vysvětlovala jsem jen některé.
Násep je dokončený násyp.

Další odpovědi
cochee

Však „náspy“ je plurál od „násep,“ malý rozdíl mezi „násep“ a „násyp“ viz zdroj. Kde se ti ve tvé úvaze najednou objevilo „násyp?“ Nezkoumal jsem to, ale zdá se, že ve starší podobě se místo „náspy“ (pl.) používalo „spy,“ v jednotném čísle „spa,“ i dnes.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=8107