Jiří Bohumil

Proč je na kontejnerech na vadné el. spotřebiče uváděno, že vyjmutí těchto spotřebičů je v rozporu se zákonem?

Na kontejnerech pro sběr vadných el. spotřebičů je uvedeno (a většinou jsou i uzamčeny), že jejich otevírání a vyjímání věcí z nich je v rozporu se zákonem. Vždyť tím, že je majitel do něj vloží, se jejich vlastnictví vlastně zříká a nemělo by tedy jít o zcizení-krádež. Nebo tím, že je tam vloží, přechází tyto věci do majetku obce, potažmo státu?

Nejlepší odpověď
cukrar

Je to krádež, přisvojujete si věc, která není Vaše.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Konečně zajímavá otázka…, ale bohužel 100% odpověď neznám. Myslím, že podstatné je k tomu rozlousknout jak je to s vlastnictvím.
Pojďme se tedy podívat a třeba to s ostatními nějak dáme dohromady:
㤠1051
Má se za to, že si každý chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji.„
No, tady je tu vyvratitelná domněnka, čili sice se má za to …, ale do kontejneru by si to přece nikdo neschovával. Myslím tedy, že domněnka je vyvrácena a věc v kontejneru můžeme považovat za „opuštěnou“ – původní vlastník ji opustil. Tomu to tedy rozhodně nekradete. Jen připomínám, že ve starém OZ to bylo řešeno jinak (a myslím, že už v té době existovaly kontejnery s nápisem, že jejich vybírání je v rozporu se zákonem…). Dříve se totiž k takto odložené věci mohl její původní vlastník přihlásit myslím do šesti měsíců a jejím odložením nepozbyl vlastnická práva.
Jen pro doplnění „§1050 Byla-li movitá věc, která pro vlastníka měla zřejmě jen nepatrnou hodnotu, zanechána na místě přístupném veřejnosti, považuje se za opuštěnou bez dalšího. „ Prasklá žárovka“ by tedy neměla být také problémem i kdyby ležela kdekoliv.“

Čí je to tedy majetek, když se to vloží do kontejneru? Kontejner někomu patří, ale aby ten někdo nabyl jeho obsah, měl by k tomu mít nějakou smlouvu, která by mohla být samozřejmě třeba ústní, protože jinak je ve stejné pozici jako kdokoliv jiný kdo přijde ten kontejner vybrat. Samozřejmě musí být veřejně přístupný i jeho obsah – nemůžete ho vypáčit, ale to je asi jasné, že bychom byli ještě někde úplně jinde. Samotný nápis na kontejneru, že se nesmí vybírat, vůbec nic neznamená.

Jak tedy přechází vlastnictví? „§1099 Vlastnické právo k věci určené jednotlivě se převádí už samotnou smlouvou k okamžiku její účinnosti, ledaže je jinak ujednáno nebo stanoveno zákonem.“
V případě, že by se nás týkal ten předcházející paragraf tak by „možná vlastnictví přešlo vhozením věci do kontoše. Nás se spíše bude týkat: „§ 1101 Vlastnické právo k movité věci určené podle druhu se nabývá nejdříve okamžikem, kdy lze věc určit dostatečným odlišením od jiných věcí téhož druhu.“
Mělo by být tedy zcela zřejmé, že se jedná např. O tel. Šumsang ….. a měly by to vědět obě strany.
Hm, tak a teď je otázka kdo uzavřel jakou smlouvu a s kým a kdo ví co je jejím obsahem. Já tedy žádnou smlouvu neuzavřel. Vždyť ani nevím komu ty kontoše patří a ve své podstatě je mi jedno kam to hodím. Když to tam hodím, oni neví co jsem tam hodil, což by měli, aby to mohli vlastnit. Je to ve své podstatě dar a tak jej navíc mohou odmítnout. Zda můj dar berou nebo ne také nevím. Z mé strany to je jen jednostranný úkon a „ darovací smlouva“ by měla být potvrzena oběma stranami. Jiná smlouva než darovací to být nemůže, protože za svůj Šumsang nedostanu jiné protiplnění. (Pokud je to dar, odvádí obdarovaný daně? A z jaké hodnoty vychází? Měl by na to mít nějaké posudky.....To už jsem hodně zabředl…)
Otázkou je zda stačí v tomto případě konkludentní (tichý) souhlas, že jsem to tam jako hodil a byl s tím srozuměn? Musím se přiznat, že nevím, spíše ano, ale má to shora uvedené trhliny. Vezměme do úvahy, že tam něco vhodí Vaše díte. Rozbil se mu mobil. Je mu třeba devět let …. je vůbec oprávněno uzavřít takovou smlouvu? Nebo co když se nakloníte přes hranu kontejneru a spadne Vám tam mobil? Stane se vlastnictvím vlastníka kontejneru? Nebojte nestane. Tady nebyl nikdy ani úmysl ho tam nechat spadnout – opustit věc. No jo, ale jak ho potom vytáhnout, když je na kontoši nápis, že se to nesmí? Nic tedy není absolutní.
Vše se to tedy točí kolem toho vlastnictví. Nemůžu to říct se 100% jistotou, ale osobně se domnívám, že jen vhozením věci do kontejneru se ještě tato věc nestane vlastnictvím vlastníka kontejneru. Myslím, že ani žádný zákon o odpadech Vás nemůže nutit vyhodit rozbitou věc, protože je Vaše. Vy ji přece můžete i vyhodit s úmyslem se jí zbavit, že ji jako nechcete a hned si to rozmyslet a vytáhnout ji. Dřív by se za nabytí vlastnictví považovalo až předání věci. Pokud už byste ji někomu dali do ruky – převzal by ji. Všimněte si rozdílu, když věc někomu dáte do ruku, víte že už není Vaše a pokud si ji budete chtít ponechat, tak se budete muset nějak domluvit s druhou stranou. Nemůžete si ji vzít. U kontejneru tento pocit zjevně mít nebudete.
Prostě je to tam napsáno, aby to nikdo zbytečně nevybíral…
Co myslíte?

klumprt

Tím, že věc vložím do kontejneru na svoz odpadu, stává se majetkem buď obce nebo svozové společnosti. Takže i když je věc nepatrné hodnoty, jejím odcizením se pachatel dopustí přinejmenším přestupku proti majetku.

Dochy

Jednak je to krádež, berete materiál zpracovatelské firmě, která se stará o provoz těch kontejnerů, jednak jsou elektrospotřebiče v kategorii nebezpečný odpad, který je třeba bezpečně zlikvidovat… Takže si bez licence berete potenciálně nebezpečnou věc.

Jiří Bohumil

cukrar – jak to že krádež? Krádež chápu ve smyslu, že něco zcizím vlastníku. Čí jsou tyto věci? Kdo je v tomto případě vlastníkem?

Podle platného Trestnímu zákona § 247 se definuje krádež takto:
Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
1.způsobí tak škodu nikoli nepatrnou,
2.čin spáchá vloupáním,
3.bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
4.čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě

K výše uvedené definici:
Přisvojení cizí věci – komu vlastně tedy patří?
ad.1 – škoda nepatrná (vyhozené nepotřebné zařízení)
ad.2 – pokud je kontejner otevřený, nejde o vloupání
ad.3 – nejde o násilí ani pohrůžku
ad.4 – nejde o věc kterou měl někdo na sobě ani při sobě

klumprt

Jo, a ještě jsem si všiml, že citovaný trestní zákon není platný asi tak 8 let. Byl nahrazen trestním zákoníkem – zákon č. 40/2009 Sb. s účinností od 1.1.2010. Tam je krádež pod § 205.

Smlouvyzdarm

Zákon se změnil, ale ta podstata se nemění…

Dochy

Myslím, že větší problém bude to neoprávněné nakládání s nebezpečným odpadem.

Co se týče té krádeže, většinou to asi nestačí na kvalifikaci jako trestný čin kvůli částce (ale mé lidské chápání bere krádež jako krádež bez ohledu na částku – že se naše justice nechce zabývat škodou ve výši 10kč sice chápu, ale na skutku to nic nemění).

Smlouvyzdarm

Nebezpečný odpad? Do teď to měl někdo doma. Nemůže to být tolik nebezpečné. V tom problém nebude. Problémje v tom, že není jasné komu to vlastně v danou chvíli patří.

Dochy

Dokud to měl doma, byl to jeho majetek a jeho spotřebič. V okamžiku kdy se toho potřebuje zbavit, je to buď zboží, nebo nebezpečný odpad. 4l motorového oleje v supermarketu je zboží. 4l motorového oleje v lese nebo ve sběrném dvoře je nebezpečný odpad.

klumprt

Ukradená věc nepatrné hodnoty – přestupek. Trestní zákoník postihuje až vyšší úroveň protiprávností.

Smlouvyzdarm

Kdo je poškozený? A proč je tím vlastníkem právě on?
Bez poškozeného nebude existovat nic shora uvedené…nebu naplněna skutková podstata.