Usoman

Proč je mořský led ze sladké vody?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ta sladká voda z toho roztoku „vymrzne“ – vykrystaluje. Sůl není schopná přejít do krystalové mřížky ledu, zůstává v roztoku.

Další odpovědi
Dochy

Jsem si téměř jist že mořská voda bez problémů zmrzne na led. Pokud k tomu bude mít podmínky. (jako třeba –2 až –4°C). Velká část ledu na moři ale bude z pevninských ledovců, příp. z ledovců z vody která napršela či nasněžila…

gecco

Proč si to myslíš???

Dochy

Tak jak jsem se dočetl, množství soli v ledu závisí na rychlosti zmrznutí (čím pomalejší proces tím méně soli) a stáří ledu (sůl se pomalu vylučuje). Pořád ale platí že i ta slaná voda zmrzne…

To že se obecně při tuhnutí spousta směsí/roztoků dělí na své složky, či krystaly s určitými koncentracemi je poměrně běžný jev.