kurec

Proč je LSD nelegální ale alkohol je legální?

Výhody LSD oproti alkoholu jsou že se tím nedá předávkovat(nízká toxicita), člověk na tom není fyzicky závislý

Nejlepší odpověď
Mravenec

Protože jde o silný halucinogen. A co třeba „bad trip“? Dá si to partička někde ve městě, neodhadne množství a skončí pod koly auta, tramvaje. Alkohol nemění vnímání tělesných proporcí, nebo vnímání objektů – je to růžová tříkolka, nebo auto?

Alkohol každý zná, ví, co vydrží, opilec je jasně identifikovatelný,… LSD už je prostě fet a ten nemá mezi veřejností co dělat.

Další odpovědi
Filip84

Protože alkohol je tady s námi od doby, co prvnímu „neandrtálci“ spadlo jabko do díry v šutru v jeskyni, zkvasilo, a on si toho cucnul. Prohibice se zkoušela, ale neosvědčila se.

df

Díky lsd můžeš získat vhled do jiných světu a většinou z toho zcvokneš.

Darcy

protože „Norman Ohler – Totální rauš“ třeba.. bible o tom jak jsou drogy špatné (v rukou politiků).

Filip84

Mravenec: Nesouhlasím, a vysvětlím:

Pomineme-li Okenu (a váguse „Modré ráno!“ 🙂 ), toluen, a podobné věci, alkohol a tabák jsou jediné návykové látky, které je povoleno užívat téměř všude na světě. Tabák všude na světě (výjimkou bylo Royal Kingdom of Bhutan, respektive, užívat tam tabák bylo legální vždycky, nebylo ho ale legální dovážet a prodávat, tedy, nemohl jsi se tam k němu, jako obyvatel, legálně dostat; to bylo zrušeno, dneska si obyvatel Bhutánu může tabák legálně dovézt, zdaní mu ho, a pak ho může držet a užívat), alkohol prakticky všude, s výjimkou některých musulmanských zemí.

S tabákem je to jednodušší: dnes víme i to, že má vliv i na psychiku závislého, nebo to, že nikotin není jedinou návykovou látkou v tabáku. Největší problém tabáku ale je v tom, že je extrémně návykový – fysická závislost na něm je opravdu šílená, polemisuje se, že možná i nejhorší z běžně užívaných návykových látek. Aktivní kuřák ho vykouří opravdu hodně, takže plíce, průdušky, tepny, no a je to silný karcinogen a rakovina je „morem“ dnešní doby.

Skončit s ním můžeme, na to, jak dlouho tu s námi je, relativně rychle: zavedl by se, řekněme na úrovni UE, státní monopol (jako za Rakouska a Protektorátu, a něco podobného, co je dneska v Maďarsku), tj. krom dovozu a vývozu malého množství tabáku pro osobní potřebu, zákaz dovozu a vývozu tabáku, zákaz prodeje mimo státní prodejny. Státní prodejny s omezenou otevírací dobou, za černým sklem, s povinnou evidencí prodeje na průkaz totožnosti, a pod kamerami (aby se zabránilo prodeji pod legální věk v co možná nejširší míře). Až by tohle bylo (otázka jednotek let), stanovil by se „rok D“, a od toho by se, každoročně, zvyšoval legální věk pro prodej tabáku o jeden rok. Teď je 18 let, řekněme, že „rok D“ bude v roce 2030. V roce 2029 si ten, komu je v tomto roce 18 let, ještě tabák normálně končí, ale v roce 2030 už na to bude potřebovat mít 19 let, takže ten, komu v roce 2030 bude 18 let, už si tabák nikdy, legálně, nekoupí. Protože v roce 2031 mu bude 19 let, ale legální věk pro prodej bude 20 let, v roce 2031 mu bude 20 let, ale legální věk pro prodej 21 let, a tak pořád dál a dál. Jasně, trvalo by to přes sto let – až někde v roce 2130 by byl legální věk pro prodej kolem 120 let, tak by se celý ten „cirkus“ mohl zrušit: stejně už by se prodalo pár gramů tabáku za rok v celém státu.

Jenže: 1. politiky to nezajímá, protože jim to nezíská hlasy. Politik uvažuje v horisontu maximálně 5 let, tohle je na desítky let, 2. tabák je levný, krabička cigaret, včetně všech marží, vyjde na něco kolem Kč 20.00 – Kč 25.00, zbytek je DPH a další daně! To znamená, že stát se na tom pakuje. I když by ten výpadek příjmů byl takto pomalý, postupný, nikomu se do toho nechce a 3. tabáková lobby má taky své „strejčky“. Takže to, pokud se radikálně nezmění společnost, nikdy nebude.

Jenže alkoholu se nezbavíš. Přitom to, co popisuješ, alkohol způsobuje taky, třeba trochu jinak, ale taky.

U alkoholu je docela banální problém: je společensky hojně tollerován. Přitom, pokud alkoholu někdo propadne, šance na uzdravení je, maximálně 1–2% a následky jsou hrozné: od toho, že se mu rozpadne rodina a stane se z něj bezdomovec, přes to, že – v lepším případě – někoho nabourá, v horším tím autem zabije, přes to, že v tom alkoholu bije děti, či ženu, či někoho jiného, nebo se „jenom“ poškodí, protože jí má, jako z praku a někde upadne. Nebo umrzne. Nebo něco podobného.

U alkoholu, oproti jiným návykovým látkám, to trvá, deset, dvacet, klidně i třicet, roků. Během té doby ten alkoholik nějak funguje, ten více, ten méně. Ne každá alpa je zároveň vandrák a vágus, naopak, spousta alkoholiků má akademické vzdělání, ale skrze to pití už má v té palici „škvory“, takže toho dokáže hodně pokazit, než se na to přijde, nebo než to někdo přestane přehlížet.

S tollerancí společnosti k alkoholu můžeme něco udělat, ale s alkoholem samotným nic. Můžeme zavést něco, jako je ve skandinávských zemích, specialisované obchody s omezenou dostupností a otevírací dobou, zvýšit cenu, ale nemůžeme alkohol vymýtit. Protože alkohol tu s námi je, prakticky, odjakživa, protože ho je relativně lehké vyrobit a protože, jaksi, patří k životu. A, oproti třeba tabáku, si nemyslím, že to bude jednou jiné.

magorvkleci

Alkohol je v některých případech taky nelegální.
A LSD se asi v těch případech hůř prokazuje.