Otazník123

Proč elektromotor ve vrtačce jiskří?

Co přesně s fyzikálního hlediska způsobuje jiskření elektromotoru ve vrtačce nebo v jiném elektrickém nářadí? Tuším že se jedná o odletující jiskřící uhlík. Ale proč se tak děje?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jiskření vzniká na přechodu kolektor- uhlík, díky velkému proudu zde tekoucímu. Pokud se to děje, jedná se o nedostatečně válcový profil kolektoru (uhlík na něm poskakuje)a nedostatečně účinný zhášecí obvod oblouku. Dnes se do kvalitních vrtaček již montují bezuhlíkové motory.

Další odpovědi
Edison

Nemusí jít ani o odletující uhlík. Jako každý mechanický přepínač – KOMUTÁTOR, pokud pracuje pod proudem. Při rozpínání proudu vznikají malé elektrické oblouky. Při rozpínání proudu dochází k přesunu napětí ze zátěže na spínač. V zásadě je fuk, jestli jde o rozpojení vypínačem, nebo komutátorem.