Danina65

Proč dává vítěz ve chvíli triumfu ruce nahoru?

Má to něco společného s náboženstvím? A proč když se člověk vzdává, dává ruce nahoru velmi podobné?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomila jsem si, že na triumf gesta se dá dívat ze dvou stran, takže upřesňuji. .

1. Původ tohoto gesta podle názvu, podle zdroje souvisí se slovem triumf a trumf. To ještě v době neandrtálců neexistovalo, ale vzniklo později, jak uvádí Rejzek.

Význam – dokončit něco dobře nebo úspěšně, zvláště za okolností, kdy se to neočekává.

Výraz triumf souvisí s kartami a trumfem – od 17. století.
Shakespeare použil karty, když se zmínil o hře v Anthony a Kleopatře v roce 1606. Trumf se obrací nahoru, znamená to štěstí. .

Od 18. století se začaly používat trumfy jako symbol, bez přímého odkazu na hraní karet.

To je zaznamenáno v Groseově slovníku vulgárního jazyka , 1785:

„Když se něco může zvednout, může se stát něco šťastného.“
V tomto případě ruce.

více v odkazu

http://www.phra­ses.org.uk/me­anings/come-up-trumps.html

Původ slova
triumf, triumfální, triumfovat. Přejato (případně přes něm. Triumph) z lat. triumphus ‘vítězosláva, slavnostní vjezd vítězného vojevůdce do Říma’ a to z ř. thríambos ‘slavnostní píseň (na Dionýsovu počest) ,slavnostnní průvod’.

trumf – rumf ‘barva (karta) přebíjející ostatní karty; pádný argument’, trumfovat, trumfnout, přetrumfnout. Z něm. Trumpf tv., jež vzniklo v lid. řeči zjednodušením z Triumph (16.st.),

J. Rejzek Etymologický slovník.

2. Gesto v modlitbě – nenazývá se přímo triumf

Modlitba ruce vzrůru – něco v odkazu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ktere-doby-asi-pochazi-zvyk-modlit-se-se-sepjatyma-rukama

http://www.no­vyzivot.cz/?lan­g=cs&action=ka­zani-a-vyucovani&id=137

"Například v Žalmu 134 vidíme, že zdvižení rukou k Hospodinu jednoznačně doprovází chvály. Je tu tedy vidět přímá souvislost dobrořečení (chvály) a pozdvihování rukou. Chválení Pána bez zdvihání rukou je vlastně neúplné.

Abraham a Mojžíš pozdvihovali ruce kromě toho i na znamení úcty a poslušnosti vůči Bohu při mnoha důležitých událostech, protože věděli, že to není jen symbolický akt (např. 1M 14:22–23, 4M 20:11).

Mojžíšovy pozvednuté ruce měly přímý vliv na vítězství Izraelců v bitvě – dokud je udržel pozdvižené k Bohu, Izraelci vítězili (2M 17:11). Šalomoun zase spojoval pozdvihování rukou s vyslyšením modliteb (2Par 6:29–30). A Pavel v 1Tim 2:8 vyzývá ke zdvihání rukou i křesťany – není to tedy jen starozákonní záležitost." atd.

Zvedání rukou je podobné: modlitba – chvála boha, u triumfu sláva na počest vlastního vítězství

Na základě prováděných výzkumů u indické generace, bylo ověřeno, že gesto zvedání rukou je starší než hraní karet, i když ukázat trumf má stejný význam – viz výš.

3. Podle původu gesta, které se nenazývalo ještě triumf (uved quentost)

Tato pozice – zvednuté ruce – vyvolává triumf a je to velmi staré," říká Margaret J Kingová, ředitelka Centra pro kulturní studia a analýzu ve Philadelphii.

Tento tradiční vítězný postoj, zakořeněný ve starší, limbické části našeho mozku, kde jsou spuštěny základní emoce, může být zábleskem, když nejstarší lidé oslavili své první výboje, říká král.

Tato pozice – zvednuté ruce – vyvolává triumf a je to velmi staré," říká Margaret J Kingová, ředitelka Centra pro kulturní studia a analýzu ve Philadelphii.

Tento tradiční vítězný postoj, zakořeněný ve starší, limbické části našeho mozku, kde jsou spuštěny základní emoce, může být zábleskem, když nejstarší lidé oslavili své první výboje, říká král.

ttp://www.dna­india.com/sci­tech/report-why-humans-raise-their-arms-in-victory-1713650

Další odpovědi
quentos

Nejsem psycholog, ale domnívám se, že to vzešlo z dávného vítězoslavného mávání sekyrou nad zabitou kořistí.
Vzpažování při vzdávání se tomu není podobné vůbec. Zatímco při vítězení spíše zatínáte ruce v pěst – jako byste v ní svírali tu sekyru, ve stylu „dejte si na mě bacha, já jsem tady vítěz“, při vzdávání naopak pěsti otvíráte, čímž dáváte najevo „nemám zbraň“.

led

Ano pôvodne to súvisí s náboženstvom. Všetci bohovia aj ľudia videli zbraň dvihnutú do výšky.
Už pred bojom bojovník ukazoval, dvíhal zbraň do výšky, aby sa mu dostala pomoc bohov.
Po víťaznom boji dvíhanie rúk, pôvodne len jednou, bojovník v druhej držal zbraň, alebo hlavu nepriateľa je vzdávanie vďaky bohom za víťazstvo
„Nie ja mám na víťazstve zásluhu, ďakujte Najvyššiemu, čo sídli na nebesiach.“

Porazený dvíhal prázdne ruky tj.otvorené dlane, na dôkaz, že nie je ozbrojený. Ekvivalentom bolo predpaženie prázdnych rúk „vzdávam sa, podrobujem sa ti“

Kepler

S náboženstvím asi ne. Myslím že vítěz takto dává najevo: já jsem největší. Kdo se vzdává říká: mám holé ruce. Když ty ruce nezvedne, bývá k tomu vyzván. Mnohem víc nechápu, proč lidé zvedají ruce při jízdě na horské dráze.

zjentek

V obou případech tím nejspíš říká- jsem váš!

Keplere, horskou dráhu vysvětlím- když se na ní nepustíš a něčeho se křečovitě držíš, tak ti pekelně strašně trpí prána, tož tak.

https://www.go­ogle.cz/search?q=pr%C3%A­1na&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=K6J8WYC1L4uB­X9fnoqAK

led

Dvíhanie rúk pri modlitbe, alebo počas boja malo aj iné významy. V odpoveď som písala len pred bojom a po boji.
Počas náboženských obradov išlo o symbolické ukázanie tam sídli boh, tu veľa robila aj poloha prstov a dlane, vďaky vzdanie – úctu bohom, či hrozba nebesám,
Počas boja rôzne dvihnutia a pohyby paže, veliacim, znamenali bojové rozkazy.