kurec

Proč Češi pořád vymýšlejí nové systémy, jak ochcat systém, místo toho, aby se tím systémem řídili a normálně fungovali?

Nejlepší odpověď
zjentek

Nerozumím ovšem nejlepší systém vymyslel hlava mazaná sám předseda pan doktor Fiala a dle mého měl by si nechat i patentovat neboť po jeho působení v systému zde již nebude co ochcat. Děkuju.

Další odpovědi
Ametyst

Systém, který boří všechno osvědčené, co vždycky fungovalo, je špatný a nelidský systém. Tak proto.

da ny

Kdo určuje, jaký bude systém (ten, kdo je u kormidla).
Dobře fungující systém musí vyhovovat většině nebo musí být totalitní
(fungování je vynucen).
Aby lidé normálně fungovali, musí bát systém normální, ve kterém většina, normálně může žít.
Češi dali kromě mnoha vynálezů světu robota, tunel a získali punc zlodějů.....
České ruce umí, když chtějí, české hlavy umí i to, co nikdo nechce.
Tady se „zkouší“ vše. Vše, co se uvádí do provozu. Tady se vychytávají nedostatky
Co Čech zneužije, " očůrá", se musí zdokonalit, vychytat mouchy.
Podívejte se do historie, bylo to tu vždycky.
Spolupráce na „experimentech“ (s východem nebo západem, v každé době).
Pokusí králíci byli i vojáci (i pro západ a za totyho).
Zrušíme EET, které v USA léta funguje (gastro provozy, hotely, ubytovací zařízení, služby atd.)
a nikdo nebrblá. Hned se začne „šidit stát“, „okrádat“ (spoluobčany, sousedy, vlastní děti, vnoučata, budoucnost). 😉
Čech nebýval nikdy oddanou, poslušnou ovcí, ale začíná být…
Je vhodně zpracováván systémem.
Zároveň se ještě někteří stavějí na zadní. Z přesvědčení, z principu nebo z vypočítavosti.
Motivace se, podle situace různí i mění.
Čech méně, než jiní, uznává autority, řád, mus a tedy i zákony.
Jak se má občan chovat ke státu, který řídí lidé, ignorující jeho přání a potřeby.
Systém, který si zvolili ve svobodných volbách (tedy kolem 35% voličů, ti ostatní jsou asi spokojení, když k volbám nechodí).

Pepa25

České národní povaha. Národ Švejků. Prostě je to pro Čechy typické.

Disraeli

Asi taky příjde na chápání systému. Není systém jako systém. Taky jich je víc druhů (podle sfér) a především i subsystémů.
Mnozí zde berou Vládu aka Fialu jako tvůrce systému. Přesto Fiala (a spol) je zde malý pán, jen malé kolečko v soukolí, na které on nemá vliv (pokud příjde na politický a právní systém). Na druhou stranu je pravda, že může mít určitý vliv na ekon. systém, na směr ekonomiky a hospodaření nebo třeba na soc. systém, vzdělávací, dopravní (infrastruktura), komunikační/in­formační a podobné.

Tady hodně záleží, na co ta otázka cílí. Na který systém.
BTW obecně – řídit se systémem a normálně fungovat? To si odporuje, když je ten systém vadný, neefektivní a špatně funkční (politický, ekonomický, právní, vč. subsystémů a třeba sociálního, důchodového, zdravotního, vzdělávacího, byrokratického – to už jsou spíš subsystémy těch hlavních)… No prostě, když fungují blbě a řídíš se podle nich, nemůžeš očekávat, že to bude dobře fungovat a žít v souladu s něčím co moc „harmonické“ není. Většina z těch systémů je totiž bída.
Fiala jako jedinec nemůže ovlivnit nic, Fiala jako Vláda může ovlinit něco, parlament pak toho může ovlivnit trošičku víc i pozměnit některý ten systém – víceméně. Ale de facto zde vláda není od toho, aby měnila systém/y (alespoň ty hlavní, státní). Oni „funugují“ pod ním / v něm. Nevytvářejí ho. Ve výsledku je celkem jedno, jestli je tam Fiala, Babiš, Sobotka, Nečas a která strana/koalice. Jistě, NĚCO změnit můžou (orientaci politiky, ekonomiky, soc. poměry), ale když je špatný systém, ani teoreticky dobrá Vláda nebo jedinci by zde nebyli nic moc platní.

Disraeli

Rozumíme si, že ten hlavní systém (resp. systémy) je organizace, uspořádání a struktura toho státu v jeho principech od nichž se oodvíjí i vše ostatní; zřízení – forma státu a vlády, režim, ústava (zde vrchol právního, ale vlastně i politického systému) a ústavní systém a to co zahrnuje/před­stavuje, ekonomický systém sám o sobě, dělbu moci taková jaká je (v tom státě) a její fungování v praxi, rozdělení pravomocí a výkon administrativní správy, orgány a instituce, které představují to a to a jejich funkci, se všemi postupy a procesy… A na to vše má Fiala minimální vliv. No a když to výše zmíněné je zpravidla nastavené blbě, Vláda moc v tomto nebude dobře fungovat. Vláda má spíše vliv na některé ty podsystémý nebo méně podstatné systémy dle kategorií.
Samotný volbební a stranický systém, parlamentarismus, dělba moci, demokracie (/demokratismus), atd. jsou krejzy. Obzvlášť v takové podobě jako třeba ČR.