Proč Češi nenatočí další Sci-Fi?

Jediná hard science fiction, jenž kdy v Čechách vznikla, byla Ikarie XB 1, která byla mezinárodně velmi pozitivně přijata a Financial Times ji ohodnotili jako nejvlivnější sci-fi od konce války. Proč jsme se tedy vzdali natáčení tohoto žánru a naše země rok co rok produkuje suché kriminálky a rodinné komedie, u kterých se člověk nemá ani možnost zamyslet? Nemusíme točit prvoplánové akční science fiction, nebo velkolepá, nákladná díla. Klidně lze natočit i komornější film, například zfilmovat povídku Doupě od Briana Evensona, což by nemuselo být drahé. Polský spisovatel Stanislaw Lem, skvělý sci-fi autor, napsal mnoho děl, která by stála za zfilmování. A nejsou to žádná prvoplánová díla, nýbrž hodnotné povídky a romány.
Ano, natočit dalších x tisíc dílů Ulice, rozjet další sérii Slunečné či natočit komedii o ženách a mužích po čtyřicítce (bez urážky) je jistota, která navíc vynáší. Možná naše kinematografie přesně v tomto uvízla.

Nejlepší odpověď
Kepler

Později se ještě natočila Akce Bororo a snad by se za žánr sci-fi daly považovat i další: seriál Návštěvníci, Zabil jsem Einsteina, pánové, Zítra vstanu a opařím se čajem a takové podobné ptákoviny. Jinak ale máš pravdu, sám jsem velký fanda sci-fi. Ale k té otázce. Už asi nemáme filmaře s nadšením pro věc.

Další odpovědi
_Bůh_

Českému divákovi stačí odpad, který mu je předkládán v televizním vysílání. Neuvěřitelná degradace televizní zábavy je důvodem, proč řada mladých lidí vůbec nevlastní televizi, ale pouze sleduje Netflix na počítači.

Pro schopné režiséry a herce je zase český rybníček příliš malý, a nemají důvod zde něco vytvářet. Vždy jdou do zahraničí. Viz Karel Roden (Prázdniny Mr. Beana) či Forman (Přelet nad kukaččím hnízdem). Případně se jedná o extenzivní spolupráci se zahraničím, např. nový snímek Žižka od Jákla ( https://www.csfd­.cz/film/372834-jan-zizka/prehled/ ).

Jedinými výjimkami jsou filmy, které ukazují na ruskou (Kolja) nebo německou (Musíme si pomáhat) debilitu. Ale to jsou kupky v jehle sena.

Češi jednoduše nemají prostředky na pořádné sci-fi, které by splňovalo dnešní standardy. Pokud takový snímek vznikne, pak se bude nutně jednat o zahraniční spolupráci – což se již ostatně děje, Netflix v Česku masivně natáčí, protože je u nás levno. Natáčel se zde Spiderman, Armáda lupičů, a nyní nový americký thriller Gray Man (hrají Ryan Gosling a Chris Ewans) se také natáčel v Praze. Zahraniční kapitál je jediný způsob, jak zde něco vytvořit. Je poté nicméně poněkud zajímavé, když dokoukáte Armádu lupičů, a po amerických a německých hercích se v titulcích objeví hromada českého komparzu 🙂 Kdo by to kdy čekal, že Američani toliko oživí Barrandovská studia.

Vím ale, že nějaké české scifi bylo v plánu, ale teď nedohledám, o jaký projekt šlo. Pamatuju, že jsem to zahlédl na čsfd, ale bylo to ještě v plenkách.

Disraeli

Probudím se včera a seriál Kosmo. Další neznám/neviděl jsem… kromě starších: Zítra ráno vstanu a opařím se čajem a Což takhle dát si špenát.
Když nepočítám krátkometrážní EETerminátor: Den vyúčtování https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4ojIw3khTHw

Česká popkultura celkově za moc nestojí. Neorientuje se na filmový průmysl, není profesionální ani nějak rozsáhlý – týká se celého odvětví, přes školy, učitelé, místa až po herce, studia, finance, investice, zájem,…

zjentek

A kdo to natáčení zacvaká?

Probuďme se a vnímejme, kde a v čem skutečně žijeme.

Ametyst

Pěkně jsi to napsal. Podle Stanislawa Lema natočil Hollywood film “Solaris” bez velkého povšimnutí. U nás se kinematografie dělá v Praze, to je tam, kde se přerozdělují peníze, většina tam zůstává, a kde se ti “správní hoši “ znají. Stojí za zamyšlení, jak se zachází s mimopražskými filmaři, jako je pan Magnusek. Je to poučné, a je to trochu i odpověď na tvou otázku.

EKSOT123

Jak píšeš. Na filmy typu Alita nemáme prostředky ani bedny (myslím ty na krku). Ale něco v těch bednách snad přece je a s Boží pomocí by se zas mohlo někdy něco povést.

Gus_Fring

My jsme už dotočili jedno nové sci-fi. Jmenuje se: „Vytváření největšího státního schodku“. Režie se ujal A. Babiš a v hlavní roli byla sexbomba A. Schillerová.

_Bůh_

Jinak pokud ti schází scifi, tak doporučuji zhlédnout toto:
Prometheus https://www.csfd­.cz/film/290958-prometheus/recenze/
Alien: Covenant – prologue https://www.csfd­.cz/film/512898-alien-covenant-prologue-the-crossing/recenze/
Alien: Covenant https://www.csfd­.cz/film/322881-vetrelec-covenant/recenze/
a to v tomto pořadí. Filmy sledují osudy vesmírné posádky, která se snaží osídlit novou planetu. Na pomoc má i androidy (roboty, humanoidy). Jedná se o prequely pro filmy Vetřelec (se Sigourney Weaver) a Predátor (se Schwarzeneggerem). Jak známo, Arnold se musel popasovat se spoustou bordelu a vystřílel u toho dost nábojů, takže to posádka Promethea asi dost posr… ale nechci spoilerovat 🙂

A až dokoukáš tyto 3 prequely, Predátory a Vetřelce, tak v roce 2023 nás čeká pokračování:
https://www.csfd­.cz/film/548990-untitled-alien-covenant-sequel/diskuze/?pa­ge=25#

Na YouTube je také spousta videí vysvětlujících události ve filmu Prometheus, na to je taky super se podívat.

Arne1

Notoricky známí hnusní Vetřelci. To neznáš nic lepšího ?

cochee

A bavíme se tady v diskuzi o české sci-fi, že? Protože jestli ne, tak – vzhledem k otázce – se bavíme o h**nech 😉