Kuchařosatan

Proč bylo poraženo varšavské povstání?

Nejlepší odpověď
Edison

Protože sami na to neměli. Pak už jen jak píše Kepler. Otázkou je, co bylo primární. Podle mě neschopnost vlastního povstání. CCCP toho jen využili.

Další odpovědi
Kepler

Protože Poláci spoléhali na pomoc Rusů a ti se na ně vy…

Michal47

Bylo to proto, že Rudá armáda nezasáhla, aby Polsku zkomplikovala dosáhnout poválečné samostatnosti. Potřebovala polskou Zemskou armádu zničit, aby tak Polsko nemělo na co po válce navazovat. Tj. zlomit – podobně jak v Katyni – pýchu Poláků.

vselimozek

Verze „londýnských Poláků“ je dostatečně známa… Každopádně kdyby Rusové chtěli za každou cenu dobýt Varšavu, to znamená urychleným přesunem celých armád z jiných frontů k Visle, možná by ji dobyli. Ale to by bylo narušilo jejich jiné vojenské plány, jako pevný postup do Východního Pruska, rozdrcení Němců v Rumunsku, spojení s Jihoslovany a vpád do Bulharska i Maďarska…

Kryšpín

Silné německé jednotky ustupovali od severu k Varšavě, Polská Armia dostala rozkaz aby osvobodila Varšavu než dorazí Sověti / aby nedošlo pod zprávu Sovětů /, ukvapené nerozumné povstání proti přesile. Zabíjení a vraždění tam po boku německých vojsk také řádili vlasovci / zdroj Wikimedia Comons Public domain /. Po porážce povstalců nařídil Hitler srovnat Varšavu se zemí což se na 80% povedlo. Sovětská vojska se zastavila před Varšavou z důvodu odpočinku před dalším útokem a z důvodu taktiky až německá vojska porazí povstalce. Ve Varšavě bylo zabito okolo 1 mil. civilních občanů a to i zásluhou vlasovců.