paul1

Proč byl za komunizmu život takový nějaký „šedivý“?

Šedivé byly budovy, historické (ty bývaly i špinavé), činžáky, i rodinné domy byly takové neslané – nemastné (až na výjimky) , život byl povětšině fádný, obaly zboží bez vkusu, barevnosti a fantazie. Byly nějaké výjimky např. v oblasti kultúry, zábavy atd.

Nejlepší odpověď
Kepler

Na šedivém pozadí rudá hvězda zvláště vyniká. Dřív se říkalo Černá Ostrava, kvůli uhelné těžbě a koksárnám, Ostrava měla vlastní nezaměnitelný pach po dehtu a fenolu. Rusové v r. 68 si prý mysleli, že v Ostravici teče ropa. Teď je mnohem čistší a vzduch lepší. Obaly zboží byly fádní, protože nebyla konkurence. Fádní byla i sídliště, samá betonová šeď paneláků, málo zeleně. Teď jsou sídliště barevnější díky programu Zelená úsporám – zateplování. I nově stavěné domky na vesnicích jsou vkusnější (někdy).
Výjimky v kultuře? Snad jen filmy a divadlo mimo angažovaného proudu: Vinnetou, Sandokan, Semafor, Laterna Magica, Spejbl a Hurvínek, večerníčky…

Další odpovědi
led

Nemám pocit, že by život za socializmu (komunizmus nikdy a nikde nebol) bol šedivý.
Bol taký, aký si ho ľudia spravili.

Pokiaľ chcete vidieť naozaj šedivé sídliská, navštívte napríklad Harlem v N.Y.C., alebo len za humná, perifériu veľkomiest západne od Ašu, napríklad Kolín nad Rýnom

Mr. Marek

Protože nebyla motivace. Systém stagnoval, protože byl neschopný konkurovat. Nepřirozený systém a přirozený úpadek až vedoucí k jeho zániku. Proč asi lidé emigrovali? Samozřejmě nelze opomenout, že zde byly skupiny, které se snažily společnost nabudit. Povedlo se to?

Gonfaloniér

Politika – ekonomika: diktatura (totalita). Tzn. nesvoboda, jeden názor, žádný prostor k růstu a vývoji. Žádná konkurence, veškeré podníkání v rukou státu, neefektivní, nefunkční.

Pepa25

Spousta věcí byla unifikovaných a neexistovala konkurence.

aliendrone

Život? ŽIVOT??? :o
Prostředí budiž, to mohu potvrdit. Ale ŽIVOT byl plný elánu, flámů, babuchen, eh, dovolil bych si tvrdi, že jsem směle mohl konkurovat Keplerovi!

Dnes sice všude svítí reklamy, fasády jsou mnohem hezčí, ale co naplat, z té chcíplotiny, kterou jsem dnes (v porovnání s minulostí) už ten nezničitelný entuziasmus a životní elán ani sebevíce barviček a světýlek nevykřeše. Tož asi tak. :(

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.