sesednizkola

Proč byl Sverdlovsk přejmenovaný v roce 1991 na Jekatěrinburg?

Nejlepší odpověď
annas

Původní název města byl Jekatěrinburg, V roce 1924 v době socialistické éry, byl pojmenovaný po Jakovu Sverdlovovi , vůdci komunistické strany a sovětského státu. .

Dne 4 září 1991 rok se vrátil původní historický název města Jekatěrinburg.

Souvisí s rozpadem SSSR a vývojem v této zemi.

Podrobnosti v odkazu

https://ru.wi­kipedia.org/wi­ki/Екатеринбург

Ještě k etymologii původního názvu Jekatěrinburg

Jekatěrinburg byl založený na popud Petra I. v roce 1723 Vasiliem Nikitechem Tatishchevem (autor první „Historie Ruska“). Zpočátku to byla továrna-pevnost na Urale na řece IIseťl.

Tvrz byla pojmenována Jekatěrinburg na počest Kateřiny manželky Petra I.,

Přesněji řečeno – město je pojmenované na počest svaté Kateřiny – patronky Kateřiny I, a to v den svátku svaté Kateřiny – 26. listopadu 1723. Toto datum je tedy dnem „narození“ města. Také pvní kostel v Jekatěrinburgu byl zasvěcený svaté Kateřině.

http://www.bol­shoyvopros.ru/qu­estions/515453-kakovo-proishozhdenie-nazvanija-goroda-ekaterinburg.html

Další odpovědi
Kepler

Jekatěrinburg bylo původní pojmenování tohoto města a bylo takto pojmenováno na počest ženy tehdejšího cara Petra Velikého, pozdější carevny Kateřiny I.; tento název byl užíván až do roku 1924. Bolševici samozřejmě toto nestrpěli a tak přejmenovali po bolševickém vůdci Jakovu Sverdlovovi. Podobný případ je i Sankt Pětěrburg, nebo Zlín – Gottwaldov. (wiki)

marci1

Mezi lety 1924 a 1991 neslo město název Sverdlovsk (po bolševickém vůdci Jakovu Sverdlovovi).
Při pokusu o převrat v roce 1991 byl Sverdlovsk, jako domovské město prezidenta Borise Jelcina, vybrán za rezervní hlavní město pro Ruskou federaci v případě, že by se Moskva stala příliš nebezpečná pro ruskou vládu. Rezervní kabinet v čele s Olegem Lobovem byl poslán do města, kde se Jelcin těšil v té době silné podpoře. Krátce po neúspěšném převratu a následném rozpuštění Sovětského svazu (4. září 1991) získalo město zpět svůj historický název Jekatěrinburg. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jekat%C4%9Brin­burg

themerin

No a mezi to bych vkydnul klidně i Dovžansk.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dov%C5%BEan­sk