Anikitos

Proč byl Karel Veliký negramotný?

Zemřel v nedožitých 72 letech a za celou tu dobu se nanaučil číst a psát.

Je to docela zvláštní, když vezmeme v potaz, že byl z královského rodu (původně ”majordomského,” ale i ti uměli číst a psát – vlastně to byla jejich povinnost – viz Karel Martel, jeho děd) a také byl zkušený dobyvatel, obratný diplomat; trochu křesťanský fanatiky, no i tak podporoval vzdělání a kulturu, ale sám byl negramotný…

Je možné že byl dys- ? I když i ti se dokáží naučit číst apod.

Nejlepší odpověď
marci1

Zřejmě se chtěl naučit číst a psát, ale patrně trpěl dyslexií a dysgrafií.

„Karel později prováděl reformy, vydával zákony a podporoval vzdělání, sám byl téměř negramotný. Trpěl patrně dyslexií i dysgrafií zároveň, neboť se i přes obrovské úsilí číst a psát naučit nedokázal. A velmi se za to styděl!“

https://www.sto­plusjednicka.cz/z-bozi-vule-kral-proc-se-stal-karel-veliky-prvnim-otcem-evropy