Gestas

Proč Američané používají stupidní formát dat měsíc/den/rok?

Například 6.9 2018 je pro ně 9/6 2018.

Nejlepší odpověď
annas

https://www.the­guardian.com/new­s/datablog/2013/de­c/16/why-do-americans-write-the-month-before-the-day

Proč si Američané zvolili uvedený způsob? USA jako jediná země trvá na formátu „mm-dd-yyyy“. Není to stupidní, ale neobvyklé. Přece zvyk je železná košile.

Prý pochází z počítačové vědy, kde jsou bajty uspořádány podle jejich velikosti.
Inspirace od Jonathana Swifta a jeho známého fantastického cestopisu.

Ve skutečnosti, desítky a desítky diskusních fór na toto téma odhalí, že lidé opravdu nemají na psaní data odpověď.

Další odpovědi
Drap

Tobě se to zdá stupidní, jím se jeví jako stupidní naše zápisy. Jde pouze o zvyklost, ničemu to nevadí.

wiseman

Američani jsou stupidní národ, proto spousta stupidních zvyklostí:-)

Arne1

Annas: Promiň, ale jako ajťák jsem takový nesmysl nikdy neslyšel. Podle mých informací je tento americký formát starší než počítače.

annas

Za to nemůžu

  1. Reklamujte u autora článku, navíc máte uvedené slovo prý a odvolávku na starého spisovatele.
  2. Navíc jste nepřesně četl. Kdy žil zmiňovaný spisovatel? Mnohem dříve než byl počítač.

P. S.

Vzpomněla jsem si, že jste napsal, že doplníte informace o jedné skladbě.

Arne1

Dosud jsem z rozhlasu nic nedostal, budu muset zvednout telefon…

Arne1

Drap: To není vůbec pravda, že to ničemu nevadí. Při lidském i strojovém zpracování se formát data musí odhadovat podle kontextu (například podle jiných datumů v okolním textu). To je ještě trochu zvládnutelné člověkem, ale pokud jde o text zpracovávaný strojově, tak to pak vede k nesmyslům. Automaticky skutečně nepoznáte, co to znamená 1.5.2018 !

Drap

V USA používají tento zápis, pokud já vím už před válkou. Je to tedy zvyklost. Tenkrát počítače nebyly.. Každý kdo chce, se s tím dokáže srovnat. Je to obdobné jako třeba se zavedením metrického systéme. Američané se dodnes drží některých nemetrických měr a svět se s tím bez vážných problémů srovnává.
Pokud se domníváš, že to působí vážné problémy, obrať se s důvěrou na Kongres USA. Možná když jim vysvětlíš své názory, tak odhlasují, že se bude zápis od jistého dne psát podle Evropy.

Arne1

Já jen vím, jaké to dělá problémy lidem, kteří používají jistý americký celosvětový web a zapomenou si modifikovat nastavení zobrazení časových údajů, mají pak z tohoto serveru data se zmršenými časovými údaji.