Sameotazky

Proč Afričané nosí náklad na hlavě?

Ano, volné ruce, ale co krční páteř a záda? Proč to není rozšířené i jinde na světě?

Nejlepší odpověď
marci1

Údajně proto, aby měli volné ruce na obranu před hady. 🙂
https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/56101/BPTX_2012_1­_11280_0_332067_0_128217­.pdf?sequence=1&i­sAllowed=y

Další odpovědi
aliendrone

Protože je to pro tělo přirozenější, jakkoliv je to tento způsob nošení nákladu zpočátku náročnější si osvojit (rovnováha, udržet náklad tak, aby nespadl).

Hlavní roli v tom přirozeně hrají elementární fyz. zákony přírody. Pochop, navzdory všemožnému lidskému úsilí příroda na lidské názory kašle a jede si podle svého.

Lidská páteř je vlastně osa našeho endoskeletonu a spolu se svalstvem je primárně designovaná k přenosu zátěže vertikálním směrem miliony let, už od časů Homo erectus (člověk vzpřímený). Je to u vzpřímeného tvora logické, působí na ni totiž nepřetržitě taktéž vertikálně směrovaná TÍHOVÁ síla.

Jakékoliv odchýlení působení síly od osy vyvolává vznik dalších vedlejších sil, uměrně velkých odchylce od osy (páka), které vyvolávají nutnost kompenzace (zapojení dalšího svalstva > vyšší výdej energie, menší pohodlí).

Už i našinci pochopili tento princip a tam, kde je to důležité se mu přizpůsobili. Podívej např. na moderní bojové vesty vojáků. Za 2. světové vojáci nosí náklad v bagáži na zádech či opasku, dnešní vesty jsou navrženy tak, aby tíha nákladu byla pokud možno co nejrovnoměrněji rozložena po obou stranách páteře (i vpředu). Tedy tak, aby se navzájem vyvažovaly a kompenzovaly tím stranové zatížení. (těžký bágl tě táhl dozadu a nutil jít v předklonu).

V konečném důsledku páteř nese tak jako tak stejné zatížení, fyziku/přírodu neošidíš, jen člověk se „méně nadře“. Jeden ze zajímavých vedlejších důsledků kterého jsem si všiml je POSTOJ (držení těla) takových žen. Jsou PERFEKTNĚ vzpřímené, nehrbí se všelijak a vůbec – nesou se prostě „jako královny“.
Jednou jsme s kámošem sledovali takové entrée černošky do klubu a on to popsal (dojem z toho, jak se nesla) „jako když vpluje do přístavu bitevní loď mezi obchodní kocábky“.

Tudíž jde o ryze PRAKTICKÝ důvod (i když nám se to zdá nesnadné). Viděl jsem Afričanky, které nesly na hlavě 40 nebo snad i 50 litrový plastový barel s vodou (tedy 40–50kg!!) – zkus se s něčím takovým táhnout několik km „v ruce“ a hned to pochopíš. :)

Pěkná otázka, ta by si zasloužila dát do „doporučených“. Už mi ze zdejších propagandistů je blivno, takže THX! :)

marci1>>> Vaše odpověď mě natolik ohromila, že prostě MUSÍM dát palec! Jako říká se o černoších ledasco, ale že až HADI (popřípadě hadice)… No musím konstatovat, že v tomto ohledu jsem zcela bez zkušeností, takže budu slečně bakalářce věřit. ;) :D :D