Bobek 2

Proč a kdy ve spoustě městeček byla oficiálně zrušena orientační čísla domů?

V mnoha obcích – většinou jde o menší městečka nebo bývalá městečka – na většině starších domů stále visí vedle popisných čísel i tabulky s orientačními čísly domů, ale v oficiálním registru RÚIAN ta orientační čísla nejsou, tj. oficiálně už neexistují. Netuší někdo, kdy a proč tento trend nastal? Teď z hlavy si jako příklady vybavuji třeba Kouřim, Kostelec nad Černými lesy nebo pražskou část Zbraslav (kde původní orientační čísla byla červená, nikoliv modrá jako jsou v Praze), ale setkal jsem se s tím i na spoustě dalších míst.

Nejlepší odpověď
annas

Proč?: To byste se dověděl na úřadu uvedených obcí, nebo znal, zda v nich existují ulice, způsob přidělování čísel atd. Přidělování orientačních čísel není povinné.

Např. Hradec Králové

„Městská vyhláška č. 8/1993 o označování domů orientačními čísly byla zrušena vyhláškou města č. 7/2000, zřejmě bez náhrady.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Orienta%C4%8Dn%C3­%AD_%C4%8D%C3%AD­slo

MV vydalo METODICKÉ DOPORUČENÍ K ČINNOSTI
ÚZEMNÍCH SAMOSPRÁVNÝCH CELKŮ – stav k 1. květnu 2019

Zde se mezi jiným dočtete, kdy se čísla přidělují, takže z toho můžete vyvodil, že v obcích jim tyto podmínky nevyhovovaly, takže čísla zrušily. Tak to vidím já.

"2.3 Přidělení orientačního čísla

2.3.1 Které budově může být přiděleno číslo orientační? Orientační číslo lze přidělit pouze budově, která má již přiděleno číslo popisné nebo evidenční, případně jej přidělí současně s přidělením čísla popisného nebo evidenčního. Další nezbytnou podmínkou je, že obec musí mít zaveden tzv. uliční systém – musí mít tedy pojmenovanou alespoň jednu ulici (nebo jiné veřejné prostranství), k níž má budova náležet.

2.3.2 Kdy může obecní úřad přidělit číslo orientační? Na rozdíl od přidělování čísel popisných nebo evidenčních může obecní úřad přidělit čísla orientační z vlastní iniciativy, tedy i bez výzvy stavebního úřadu či žádosti vlastníka nemovitosti.

Příklady: • obec rozhodne o názvu ulice či jiného veřejného prostranství a domy přidělením čísla orientačního k takto nově pojmenované ulici nebo veřejnému prostranství zařadí; • obec se rozhodne v obci zavést čísla orientační.

2.3.4 Zápis čísla orientačního do RÚIA atd.

Takže i z toho vyplývá, jak jsem uvedla na začátku, že některým obcím zřejmě podmínky nevyhovují. podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, takže čísla zrušila stejně jako Hradec Králové.

Pokud chcete znát konkrétní důvody opakuji, zašlete stejný dotaz uvedeným obcích. Možná vám odpoví, co je ke zrušení vedlo.

Odkaz na celou stránku, můžete si vybrat podle názvu.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&ei=-OsVXv2NBI-0gQb1oJvICg&q=zá­kon+o+přidělo­vání+orientač­ních+čísel+&oq=zá­kon+o+přidělo­vání+orientač­ních+čísel+&gs_l=psy-ab.12..33i22i29i30­.2677.8729..12210­...1.2..0.122­.2826.14j14..­....0....1..gws-wiz.......0i71j0i22i3­0j33i160j33i21j33i10­.YScXkIGRrnI&ved=0a­hUKEwj96ef-n_TmAhUPWsAKHXXQBqkQ4dUD­CAo

Další odpovědi
led

Dôležité sú popisné čísla, tj. jedinečné čísla uvedené v katastri obce. Tieto čísla nie sú duplicitné. ak sa pozrieme na popisné čísla sú v obci priestorovo „cikcak“ v postupnosti podľa času postavenia domu.
Orientačné čisla domu, objektu, slúžia k ľahšej orientácií v postupnosti na konkrétnej ulici, a jedno orientačné číslo môže slúžiť aj pre viac budov v danom objekte.

Doplnok na základe diskusie k tejto otázke:
Kedže podľa vášho názoru na úradoch pracujú ľudia neznalí histórie svojej obce a zjavne neochotní vám odpovedať na vašu otázku a tu nie sú užívatelia schopní a ochotní vám odpovedať podľa vašich predstáv,
jediná hvhodná možnosť je hľadať informáciu vlastnými silami alebo sa obrátiť na úrad, ktorý sa problematikou orientačných a popisných čísiel zaoberá.
Aj keď nie ste zjavne spokojný s kvalitou odpovedí, nič vás neoprávňuje urážať užívateľov, ktorí sa vám snažili v ramci svojich možností a znalostí pomôcť.
Snáď tomuto doplnku rozumieta, napriek použitej slovenčine. Môžem to pre lepšiu zrozumiteľnosť napísať aj česky, ak treba!

Funna

dle platného zákona je možné označovat k usnadnění orientace objekty číslem orientačním…tudíž oficiálně existují, ale protože tato čísla slouží jen pro orientaci, není třeba je uvádět na katastru, protože tam je budova jasně definovaná parcelou na které stojí a č.popisným, tak proč tam „cpát“ ještě další údaj??

Bobek 2

led: „Dôležité sú popisné čísla, tj. jedinečné čísla uvedené v katastri obce. Tieto čísla nie sú duplicitné. ak sa pozrieme na popisné čísla sú v obci priestorovo "cikcak“ v postupnosti podľa času postavenia domu."

Další nesmysly. Obec může mít samozřejmě několik katastrů, každému katastru odpovídá jedno katastrální území, a popisná čísla se nepřidělují podle katastrů, ale podle evidenčních částí obce. V jednom katastrální území může být klidně několik evidenčních částí obce, anebo naopak jedna evidenční část obce může zasahovat do několika katastrálních území. Popisná čísla mají být unikátní v rámci jedné evidenční části obce, ale samozřejmě nemusejí být unikátní v rámci celé obce ani v rámci jedné ulice v obci.

Tak jsme si vysvětlili základy, které by každý měl znát, a mohli bychom se vrátit k otázce, co říkáte?

led

Pozrite si ešte raz katastrálnu mapu obce.

Bobek 2

Annas: méně tapetovat, více se soustředit na hledání odpovědi na otázku. Nemá smysl sem kopírovat rozsáhlé texty, které jsou o něčem úplně jiném a píše se v nich jen to, co vědí všichni, kdo někdy viděli zákon o obcích nebo aspoň tuší, že existuje.

To zrušení obecních vyhlášek o označování domů nemá naprosto žádnou souvislost se zrušením orientačních čísel. Zaprvé, obecně závazným předpisem obce se nestanoví zásady pro činnost obecního úřadu, ale povinnosti adresátů právní normy, například majitelů domů. V daném případě například podle zákonného zmocnění provedení těch tabulek, které si dle zákona musí majitel domu pořídit – nikoliv to, jestli obec bude domům orientační čísla přidělovat nebo jestli historicky existující čísla zanese do státního registru.

Zmíněné rušení těch vyhlášek souvisí se změnou zmocnění – tedy že podle aktuálního zákona o obcích by to obec musela stanovit v přenesené působnosti, tedy nařízením obce, takže ty dřívější vyhlášky pozbyly zákonného zmocnění. A k tomu kuriozita: Praha je jediná obec, která takové nařízení vydat nemůže, protože ač jinak zákon o hl. m. Praze téměř ve všem kopíruje zákon o obcích, tohle tam opsat zapomněli. Takže Praha aktuálně jako jediná obec v republice nemá právo nařídit, jako barvu mají mít čísla popisná a jakou čísla orientační.

No, jak vidím, hledat na tomhle webu fundovanou a věcnou odpověď na cokoliv je asi marnost nad marnost. 🙂

annas

Vy jste zde nějaký vedoucí, že zmiňujete, jak kdo má odpovídat?

Odpověď se vám, nelíbí, v pořádku. Vidím to jinak než vy.

Když víte, že zrušení nesouvisí s vyhláškou, tak nechápu, proč se ptáte?

Fundovanou odpověď dostane na úřadech měst a obcí.

Jediné řešení, obrátit se na obecní úřady, jak jsem vám doporučila.

Bobek 2

Ano – ten, kdo by chtěl na otázku odpovědět, by buď musel o problematice něco vědět, nebo i trochu zapátrat, třeba i v kronikách, na úřadech. Ale to přece platí o každé otázce, která není úplně laciná, ne?

Nelíbí se mi, pokud někdo, místo aby se aspoň snažil hledat odpověď na položenou otázku, tak odpovědnu tapetuje rozsáhlými okopírovanými texty, i když v nich odpověď na tu otázku vůbec není. Pokud někoho nebaví hledat odpovědi na otázku, tak ať buď mlčí, nebo odpoví stručně: „Nevím, nepodařilo se mi nikde najít.“

„Když víte, že zrušení nesouvisí s vyhláškou, tak nechápu, proč se ptáte?“ – proboha, já jsem se někde ptal na tu vyhlášku???

annas

Odkázala jsem vás na úřady obce. Vyslovila jsem domněnku, ale přece nebudu za vás pátrat v kronikách.

Bobek 2

Funna: to jste asi neporozuměl otázce. Otázka se netýká toho, že by obce ztratily možnost přidělovat čísla orientační, ale toho, proč zmíněná městečka tuto možnost nejen nevyužívají, ale dokonce oficiálně ignorují i ta orientační čísla, která už jsou na domech vyznačena.

Do katastru se samozřejmě orientační čísla (resp. adresní body) nikdy nezapisovaly – řeč byla o Registru územní identifikace, adres a nemovitostí, nikoliv o katastru. Když si najdete zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, tak tam v § 35 najdete, jaké údaje se vedou o adresních místech. Adresa, která v tomto registru není, oficiálně neexistuje.

Nemohli by, prosím, na otázky odpovídat přednostně ti lidé, kteří o tématu aspoň něco vědí? 🙂

Klaproth

Bobek 2> ptal ses, proč a kdy byla oficiálně zrušena orientační čísla. Dostal jsi relevantní odpověď, že oficiálně zrušena nebyla. Čemu na té odpovědi nerozumíš?

Bobek 2

Ptal jsem se, proč a kdy ve spoustě městeček byla oficiálně zrušena orientační čísla domů. V těch městech skutečně oficiálně zrušena byla – přestože podle zákona ty obce samozřejmě i nadále mají právo si případně orientační čísla znovu zavést.

Já žasnu, jaká je to tady tlachárna – většina lidí tu není ani schopná pochopit otázku, a jako odpověď přepisují všelijaké texty, aniž by vůbec byli schopni rozpoznat, jestli v těch textech je odpověď na tu otázku obsažena.

annas

Ad Bobek 2,

  1. Otázka PROč je vhodná jen u zvídavých či zvědavých dětí. Jinak ne, protože odpovídající tlačíte do kouta.
  2. Pokud se zajímáte, proč určitá obec zrušila čísla a kdy, obraťte se na obecní úřad města.
  3. Nebo sám uvažujte podle zákona o obcích, zda obce splnily dané podmínky pro jejich zrušení čísel.
  4. Takže to vypadá, že n čtete bez porozumění, jak jsem zjistila u některých vašich odpovědí.

Příklad HK – po vydání zákona.

Bobek 2

  1. Nikoliv – otázku „proč“ si kladou i seriózní vědci – historici, fyzici, biologové, právníci, kriminalisté…
  2. Pokud mě zajímá nějaká netriviální otázka, tak se ptám na webu, který se tváří, jako že na něm jsou lidé, kteří jsou schopni na otázky odpovídat, tedy je v první řadě alespoň pochopit. Nějaký úředník, který před pár lety nastoupil na úřadě na místo referenta stavebního úřadu, těžko bude o historii vědět víc než zvídavý a vzdělaný člověk, kterého zajímají odpovědi na otázky například historického charakteru. Ale pokud ráda odpovídáte na otázky, možná byste se místo neustálého tapetování mohla na ty desítky obecních úřadů obrátit s dotazem.
  3. Jak to souvisí se zákonem o obcích? Jak jste přišla na to, že by v něm byly stanovené nějaké podmínky pro zrušení čísel, ke kterému mimochodem došlo zřejmě mnohem dříve, než ten dnešní zákon o obcích byl vůbec vydán?
  4. dtto – zatím tu vidím jen tapetárnu a tlachárnu, kde většina omedailovaných píše z cesty a neumí ani pochopit jasně formulované otázky. Čím víc medailí, tím scestnější tlachy.

Funna

díky Klaprone, že ta nechápající nejsem já .-))

Bobek 2

To jsi. Ale jak vidno, nejsi v tom sám. Lidí neschopných chápat text a logicky uvažovat je tu relativně dost.

Funna

právě jsi předvedl, že ten kdo nechápe a nečte jsi tu ty…už jsem ti jednou psala – nejsem chlap a i tak mne tak neustále oslovuješ…a navíc, když se blbě zeptáš, (a blbě ses zeptal, viz moje odpověď níže) nečekej relevantní odpověď…tohle není žádný specializovaný web na odborné otázky…když jsi tak inteligentní, jak si o sobě myslíš, tak si to najdi sám…
a připomínáš mi větu, z Těžké Barbory: Kolikrát ty vysvětlivky jsou tlustší než ta kniha, kterou vysvětlujou. Víte mě se líbí ten optimismus těch nakladatelství, který oni předpokládají, že co čtenář, to blbec!"

Funna

tak zaprvé jsen ona, ne on…ale neva
a za druhé…odpovídám přesně na to, nač ses ptal…a to, proč neexistují orientační čísla – cituji: „ale v oficiálním registru RÚIAN ta orientační čísla nejsou, tj. oficiálně už NEEXISTUJÍ. Netuší někdo, kdy a proč tento trend nastal?“
T

Funna

takže pokude ses chtěl zeptat proč obce nevyužívají čísla orientační, měl jsi to udělat…
a na tuhle otázku ti nikdo fundovaně neodpoví…pokud tě to fakt zajímá, obvolej si stavební úřady, které přidělují čísla a ptej se jich…

Bobek 2

Ale já jsem se vůbec neptal na ty obce, které orientační čísla nikdy nevyužívaly a ani je nikdy využívat nechtějí. Já jsem se ptal na ty, kde dříve orientační čísla měli, ale de facto je zrušili, i když jsou na domech stále vyznačena. Ptal jsem se, kdy a proč docházelo k tomu rušení.

Že ty mi na tu otázku fundovaně neodpovíš, to vidím. Ale řekl bych, že tento projekt je určený spíš pro ty náročnější otázky, na které nezískáš odpověď v Googlu za tři sekundy hledání.

Nějaký úředník na stavebním úřadu, který je tam pár let, asi těžko bude vědět o historii třeba osmdesát let zpátky a těžko to bude schopný dát do souvislosti s vývojem v desitkách dalších měst. Ledaže by ten úředník měl o tuto problematiku hodně hluboký a specializovaný zájem, ale hloubavé lidi s širokými a hlubokými znalostmi a kritickým a analytickým uvažováním by člověk asi hledal spíše na takovémto webu, než na stavebním úřadu nějakého městečka zašlé slávy, co říkáš? (To byla ironie – já vím, že na tomhle webu určitě ne 🙂