Avatar uživatele
annas

Pro zájemce – vysvětlení slova ment…

Český jazykovědec Trávníček uvádí, že slovo ment se zachovalo jedině v tomto úsloví, které se používalo v oblasti kolem Telče v případě, když dítě nedojedlo třeba oběd a vyžadovalo si pamlsek. Někdo ho odbyl slovy – nedostaneš ani ment.

Ment je české slovo, které je odvozené od přídavného jména menší (mení) a znamená drobet, maličký kousek, tedy něco menšího než bylo všechno ostatní.

Dívala jsem se ještě do staročeského slovníku a slovo mení je uvedeno jako původní výraz pro příd. jméno menší. Ment – zřejmě oblastní úprava slova.

Našla jsem na stránce audia ČR Olomouc, ale po vyhledání IE hlásil, ře má poruchu, restartoval se počítač a stránka se schovala, takže se omlouvám, že nevložím odkaz. Musela bych znova otvírat a poslouchat několik záznamů.
Doplňuji:
Pánové, děkuji oběma. Jak jsem uvedla ze zdroje, užívá (či užívalo) se jen v tom jednom spojení.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? anonym, vagra, rynek878, Andělé, hanulka11, tom004, dědapetr, anonym, Deli, fcoop, anonym, anonym před 4650 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
arygnoc

téda…
smekám (klobouk).

takže se nepoužíva v jiných spojeních?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jménem zvídavé komunity děkuji za důslednost a za to, že nezůstalo jen u povrchního a vágního přístupu.
Opět jsme se poučili a rehabilitovali trvale vysoké renomé tazatelky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Všem ostatním děkuji za zájem o vysvětlení tohoto téměř neznámého slova.

před 4650 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek