annas

Pro zájemce – vysvětlení slova ment…

Český jazykovědec Trávníček uvádí, že slovo ment se zachovalo jedině v tomto úsloví, které se používalo v oblasti kolem Telče v případě, když dítě nedojedlo třeba oběd a vyžadovalo si pamlsek. Někdo ho odbyl slovy – nedostaneš ani ment.

Ment je české slovo, které je odvozené od přídavného jména menší (mení) a znamená drobet, maličký kousek, tedy něco menšího než bylo všechno ostatní.

Dívala jsem se ještě do staročeského slovníku a slovo mení je uvedeno jako původní výraz pro příd. jméno menší. Ment – zřejmě oblastní úprava slova.

Našla jsem na stránce audia ČR Olomouc, ale po vyhledání IE hlásil, ře má poruchu, restartoval se počítač a stránka se schovala, takže se omlouvám, že nevložím odkaz. Musela bych znova otvírat a poslouchat několik záznamů.
Doplňuji:
Pánové, děkuji oběma. Jak jsem uvedla ze zdroje, užívá (či užívalo) se jen v tom jednom spojení.

Nejlepší odpověď
arygnoc

téda…
smekám (klobouk).

takže se nepoužíva v jiných spojeních?

Další odpovědi
anonym

Jménem zvídavé komunity děkuji za důslednost a za to, že nezůstalo jen u povrchního a vágního přístupu.
Opět jsme se poučili a rehabilitovali trvale vysoké renomé tazatelky.

Kerberus

Všem ostatním děkuji za zájem o vysvětlení tohoto téměř neznámého slova.