dust8

Pro koho všechno konkrétně pracoval Albert Einstein?

Možná trochu zavádějící otázka, protože jsem předpokládal, že pracoval pro nějaké věděcké instituty, ale po tom co jsem zrychleně prolétnul masivní životopis na wikipedii, tak jsem tak nějak pochopil, že dělal nejčastěji profesora na různých školách? Jak mu to však mohlo přinášet uplatnění ve vědě, fyzice atd? Tam měl dostatek prostoru pro výpočty a experimenty? Ve školním prostředí? Nevím asi by bylo nejlepší najít si čas a projít si celý životopis, ale je fakt obsáhlý a já na to nemám chuť a je zase hrozné vedro. Mozek moc nepracuje. Nedokázal by tu někdo stručně shrnout jeho kariéru? Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
dubraro

Vysoká škola, v americkém pojetí zvlášť, je vědecký institut. Je normální, že vědec souběžně provádí výzkum a vyučuje studenty.

Další odpovědi
Dochy

Ale jedna z náplní práce VŠ profesorů je právě věda a výzkum. Na VŠ je nutné aby vyučující byli na špici vědy (nebo alespoň hodně blízko) jinak by VŠ padla na úroveň průmyslovky. Takže pokud vím prof. má v náplni práce nějaké přednášky, nějakou konzultace studentům a pak vlastní vědeckou práci. Aby se stal profesorem tak dokonce musí nějakou svou vědeckou práci obhájit a publikovat o ní články v odborném tisku. Pro studenty je tu plus, že často mohou vlastně se svými profesory pracovat na daném reálném vědeckém problému.

Kelt

Mám doma životopis Einsteina, ale ještě jsem ho nepřečetl během těh 30 let ani jednou. Snad někdy. Ale pokud si pamatuji z filmů o AE a jiných zdrojů, tak AE dostal Nobelovu cenu za objevy, které udělal, když pracoval jako úředník patentového úřadu. Potom pokračoval v Německu a pak v USA.