zjentek

Přijde vám jako normální zavést povinné čipování psů a předem nezavést příslušný centrální čipový registr?

Novelou veterinárního zákona plánované povinné čipování psů, tzv. čipsování.

@ge0rge: k diskuzi- něco podobného mne napadlo. K otázce- o k dnešnímu dni šesti soukromých registrech čipů vím. Dobrá, tak se zeptám jinak:

Povinným čipováním psů vznikne ovčanovi také povinnost registrovat čip u libovolného z těchto dnes existujících soukromých registrů?

(Z praxe totiž vím, že tisíce z čipů, které lidé již dříve dobrovolně aplikovali do svého zvířete, později nikde nezaregistrovali a to někdy i v případech „laskavého doporučení“ veta při aplikaci. Proč? Co není zákonem jasně dáno, ovčanem bývá zle pochopeno.)

Nejlepší odpověď
anonym

Dnes existuje řada registrů kam očipované zvíře zanést:

www.narodnire­gistr.cz, www.iftaregistr.cz, www.identifikace.cz, www.registrmi­krocipu.cz, www.czpetnet.cz, www.backhome.czwww.cipy-znamky.cz

Vyzdvihnout musím speciálně www.registrmi­krocipu.cz protože ten je dokonce pro všechny zúčastněné zdarma a registrace čipu ani jeho dohledání nestojí nic …

Je otázkou zda vůbec zavádět nějaký centrální a vyhazovat za to peníze daňových poplatníků, když už máme takové množství registrů které vznikly díky soukromému sektoru a daňového poplatníka to nestálo nic 🙂

Ale nemějte obavu, někdo se bude chtít na státních penězích napakovat a centrální registr ještě bude.

Další odpovědi
aliendrone

Známý si teď nechal čipovat smetáčka (prý je to povinné nebo co) a k tomu aby „splnil“ MUSEL čip nechat zaregistrovat. Tvrdí on, za mnou přišel jen proto, abych mu tu internetovou registraci dotáhl do konce (je to typický IT antitalent, ale má na to věk). Ono těch prakticky užívaných registrů zase tak moc není, (myslím, že méně než 5) Nevím jak je to s již očipovanými psy, ale náklady na registraci a provoz registru jsou již v ceně čipu. Dokonce jsem tam uploadoval fotku toho jeho yorkčoklíka, pomalu jak OP! ;) :D

ge0rge MÁ sakra PRAVDU, jen s tím odhadem nákladů je podle mne hluboko pod běžnou realitou. Takový registr by vyžadovalk zaměstnance, kteří by o něj pečovali (od ředitele přes náměstky a sekretářky, úředníky pracující s databází (zanášeli, upravovali a mazali údaje) až po ajťáky, kteří by zajišťovali tech. stránku věci. Jen na mzdách by to obnášelo ročně přinejmenším miliony, o nákladech na tech. zázemí (musí někde sídlit, provozovat servery, platit elektřinu a uklízečky…)

Vím – ti, kteří vědí co je databáze a co je k tomu potřeba si ťukají na čelo (stačí jedna 10let zastaralá kysna, instalace např. MySQL a nějaké primitivní webové rozhraní s občasným nákukem ajťáka, aby provedl zálohu/údržbu… Ano, souhlasím, ale to NEMĚNÍ nic na tom, že TAKHLE by se to provedlo, pokud by to bylo v režii státu. :(

ivzez

Je to stejně „normální“ jako integrace do škol,
aniž by předem byl ve školách dostatek odborníků.

Kryšpín

Klídek pokud nebude čipování občanů, tak je to brnkačka.

anonym

normální … především se zdá, že to daňovému poplatníkovi ušetřilo pár set tisíc až milionů. Protože v soukromém sektoru hned vznikla řada registrů, které umožňují registraci i vyhledávání, někdy za poplatek jindy dokonce zcela zdarma. Státní správa by tak teoreticky dnes mohla zavést jen agregační vyhledávač, který umožní prohledávat z jednoho místa všechny tyto registry a případně přesměrovat na platební bránu toho provozovatele který za prohledávání inkasuje poplatky (ty by pak zpětně měli být naúčtovány majiteli ztraceného pejska, který na to třeba zareaguje tím, že psa pro příště registruje i do registru který poskytuje vyhledávání zdarma aby ho to příště nic nestálo) … to je normální zdravé tržní prostředí řekl bych 🙂

nyjono

geOrge, a všechny ty registry jsou propojené? Nebo je potřeba, v případě potřeby vyhledání jedince, prohledat všechny?

anonym

zatím propojené nejsou, domnívám se že je to ale otázkou času kdy vznikne nějaký společný vyhledávač, který v nich bude schopen hledat najednou. V tom by technicky neměl být problém.

zjentek

Je třeba PROHLEDAT VŠECHNY. Umím si představit situaci sporu o psa, kdy tuto řeší policie: Čip přečte, A co dál? Kolik času vezme, než budou schopni určit majitele, eventuálně nařídit odevzdání psa momentálnímu držiteli? Někde může jít o čas a OKAMŽITÉ ROZHODOVÁNÍ ORGÁNŮ, než se zvíře „znovu ztratí“.

aliendrone

S ohledem na množství registrů je zadání čísla čipu opakovaně (řekněne 5× do různých pomocí metody "kopírovat-vložit)) včetně čekání na výsledek otázkou asi tak 1–2 minut. S ohledem na bengodemenci řekněme 10–20min. (musí si dávat pozor, aby se nepředřeli, chápeš?) To by mohlo být ještě udýchatelné, ne? ;)

aliendrone

S ohledem na množství registrů je zadání čísla čipu opakovaně (řekněne 5× do různých pomocí metody "kopírovat-vložit)) včetně čekání na výsledek otázkou asi tak 1–2 minut. S ohledem na bengodemenci řekněme 10–20min. (musí si dávat pozor, aby se nepředřeli, chápeš?) To by mohlo být ještě udýchatelné, ne? ;)