zjentek

Převzali občané USA tento zvyk po původních obyvatelích Ameriky?

Přidělovat si příjmení vyjadřující schopnosti či kouzla/taje přírody.

(Za všechny Eastwood, i když to asi není ten nejlepší příklad- zvolte si své favority sami (;)

Nikdo NEVÍ? 🤔

Odpovědi
Kazatel

Myslíš třeba Jirku Křoví? Myslím, že to není rozdílné ani u nás, prostě se příjmení tak nějak přenesla z místa původu, povolání, vlastností, atd.

dubraro

Myslím, že tento zvyk si přinesli z Evropy.
U nás se zavedla příjmení až za vlády Marie Terezie. Tedy u prostého lidu, urození lidé příjmení měli. Takže si lidé vybrali nebo jim byla přidělena příjmení podle vlastností, povolání, místa bydliště apod. Zvláštní to bylo u Židů, kteří do té doby tvořili jména podle předků, např. Josef ben Jakob (ben = syn). Dále měli nařízeno používat příjmení v němčině, takže vznikla jména jako Silberstein, Goldstein, Fleischmann, Fuchs… Časté židovské příjmení Kohn (Khan, Cohen…), je z hebrejštiny, kohen = kněz.