jjest

Pracují ve firmě 10 let, ale psychicky i jinak zdravotně to už nezvládám. Mám národ na odstupné?

pracují ve firmě 10 let,psychicky se již nedá zvládnout.Dohnalo mě to zdravotně k operacím.mám nárok na odstupné ?

Odpovědi
Drap

Máš nárok nejen na odstupné, pokud se prokáže že máš nemoc z povolání. Na odstupné máš nárok pouze tehdy, pokud jsou splněny podmínky uvedené v ZP.

ivzez

Jde-li o nemoc (úraz) z povolání, a dá-li zaměstnavatel z tohoto důvodu výpověď, vznikne nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. V případě obecné nemoci )výpověď podle § 52 e), nárok na odstupné nevznikne.
Dá-li zaměstnavatel výpověď z jiného důvodu, např. pro nadbytečnost, vznikne nárok na trojnásobek průměrného výdělku.

Pokud byste dala výpověď Vy, nárok na odstupné by nevznikl.

Edison

Souvislost zdravotního stavu s vykonávanou prací ovšem velmi pečlivě hodnotí lékaři. Po té ještě přistoupí právníci, kteří budou hodnotit, jestli si za to nemůžeš sám dlouhodobým pošováním BOZP.