jechoutan

Pracuji na DPP, jsem samoplátce zdravotního – kolik mi strhnou z výplaty ?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kolik mi bude strženo sociální a zdravotní, když si zdravotní platím sám každý měsíc 1148,– Kč. Vydělávám si NAD 10 000,– Kč. Jak je to vyřešeno se zdravotním ? Zaplatím 1148 sám + mi strhnou z výplaty „další zdravotní“ ? Děkuji

Odpovědi
M7ke06

Neměly by, ale můžou udělat chybu.

anonym

Zdravotní pojištění by Vám měli strhnout přímo z výplaty, stejně jako sociální pojištění a daň ze závislé činnosti. Na Vás je, abyste kontaktoval pojišťovnu a ukončil hrazení záloh ZP.
Doplňuji:
Podívejte se do dohody, co tam o výplatě příjmu máte. Pokud Vám zaměstnavatel bude vyplácet mzdu nezdaněnou, tak jsou zálohy ZP, SSZ a daň z příjmu Vaším problémem.

ivzez

Vyděláte-li si nad 10.000 Kč měsíčně,
MUSÍ Vám zaměstnavatel strhnout a odvést
nejen zdravotní, ale i sociální pojištění.

Doporučuji zajít si na zdravotní pojišťovnu
a odhlásit se na dobu DPP.

Ocko, Vaše odpovědi jsou čím dál „kvalitnější“!
Odpovědí v tomto dotazu tazateli vysloveně škodíte!

Nechtěla byste změnit parketu
a radit jenom v oborech,
o kterých opravdu něco víte?
jako OBZP.
Doplňuji:
Připomínám, že na základě DPP můžete v kalendářním roce
pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin.
Můžete ale uzavřít další DPP u jiného zaměstnavatele.

Oprava 2. odstavce:
Doporučuji zajít si na zdravotní pojišťovnu
a odhlásit se na dobu DPP z platby jako OBZP.

ivzez

Není možné, aby zaměstnavatel vyplácel nezdaněnou odměnu či mzdu.
Daň musí vypočíst a odvést vždy.
(Výjimkou je případ, kdy daň pokryje sleva na poplatníka.)
I v tom případě však zaměstnavatel musí být
na FÚ přihlášen jako plátce daně z příjmu.

ivzez

Jestli jste u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani z příjmu (tzv. růžový formulář), pokryje Vám sleva na poplatníka daň (až do cca 13.000 hrubého).
Zdravotní pojištění činí 4,5 % a sociální pojištění činí 6,5 % hrubé mzdy (obě pojištění se zaokrouhlí na celé koruny nahoru).

Doplníte-li zde hrubý příjem, spočtu Vám to přesně.