Pracovní úraz – pokračování

To si právě myslím, že se z toho zaměstnavatel chce prostě vyvlíknout… Byl jsem v práci sepsat „protokol“ a začali mi tvrdit, že to nebyl úraz jako takový, že to pojištovna neuzná. Bylo to tak, že mi ráno na koleno spadlo okno (vyrábíme plastová okna), chytal jsem ho, padalo a následkem té bolesti jsem zkolaboval, ztratil vědomí, a následně mi bylo hrozně zle, a to trvalo až do poledne, museli mě odvést domů, doma mi manželka zavolala záchranku. Dodnes se neví, čím to bylo. Chodím na různá vyš. a dozvídám se další nemoci, ale to je vedlější. Nyní koleno stále nemohu zatížit, takže do práce jít nechci, aby se zhojilo. Zaměstnavatel mi řekl, že mám vyšůrovat schody v domě a bude mi hej. No fakt přístup! Přejití do pracovní neschopnosti jsem samozřejmě odmítl, ale řekli mi, že to pojištovna stejně neuzná a že se klidně můžu soudit, ale nic nevysoudím. Fakt by bylo lepší kdybych okno pustil na zem a rozbilo se. Poradíte mi prosím, jak mam postupovat?

Nejlepší odpověď
slimaczek

Dobrý den. Z toho co uvádíte, je zřejmé, že k úrazu došlo při plnění pracovních úkolů, tudíž se jedná o pracovní úraz. Vaší povinností je vzniklý úraz oznámit, což jste také učinil. Povinností zaměstnavatele je, zapsat uvedený úraz do knihy úrazů, v případě vzniku pracovní neschopnosti delší jak 3 dny je zaměstnavatel povinen sepsat záznam o úrazu. Pokud tak zaměstnavatel neučinil jedná se o porušení zákoníku práce. V každém případě Vám náleží odškodnění za vzniklý pracovní úraz a to bolestné, ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti, náklady spojené s léčením a věcnou škodu. Co se týče výše bolestného, toto Vám určí ošetřující lékař, který Vaše zranění oboduje patřičným počtem bodů (1 bod = 120 Kč). Ušlý výdělek činí rozdíl mezi nemocenskou dávkou, kterou pobíráte v době pracovní neschopnosti a výší mzdy, kterou by jste pobíral v případě, že by jste docházel do zaměstnání. Náklady spojené s léčením obsahují finanční náklady, které jste vynaložil v době léčení v souvislosti s úrazem (doplatky léků, úhrada za pobyt v nemocnici apod.) Pokud vám vznikla i nějaká věcná škoda (např. rozbité brýle, poškozený oděv apod.) můžete i tuto nárokovat. Pokud zaměstnavatel s Vámi nekomunikuje podejte mu písemnou žádost o odškodnění.
http://www.vzory-online.cz/zadost-o-odskodneni-pracovniho-urazu/
Pokud ani na toto zaměstnavatel nebude reagovat, obraťte se se stížností na příslušný oblastní inspektorát práce. Ten Vaší stížnost prošetří a věřím, že ve Váš prospěch.

Zdroj: http://www.fir­m4y.cz/data/mo­dules/download/119478296­9_%C5%BD%C3%81DOS­T%20ZAM%C4%9AS­TNANCE%20O%20OD%­C5%A0KODN%C3%89N%C3%­8D%20PRACOVN%C3%8DHO%20­%C3%9ARAZU.doc.

Další odpovědi
standa

Navazuji na svoji předchozí odpověď (viz zdroj) a doporučuji jediné, abyste navštívil advokáta, který erudovaně posoudí okolnosti, které by teoreticky mohly zaměstnavatele zprostit odpovědnosti (viz ustanovení § 191 zákoníku práce)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h8.aspx#par205d

Pokud k advokátovi z různých důvodů jít nechcete, tak rezignujte a učiňte co vám zaměstnavatel navrhuje. Sám totiž nebude schopen ustát jeho argumentaci.

Ještě zvažte jednodušší věc, než-li návštěvu advokáta, a to oznamte zaměstnavateli (nejlépe písemně), že celou agendu předáte Oblastnímu inspektorátu práce, který posoudí do jaké míry zaměstnavatel porušil pracovně-právní předpisy, zejména pak zákoník práce…, zkuste to, třeba se zaměstnavatel lek­ne.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pracovni-uraz-6