DIH

práce na živ. list

Když začnu pracovat na ŽL ale chodím stále na SŠ, bude mi otec muset nadále platit alimenty??

Odpovědi
anonym

Pokud ti otec platí výživné na základě soudního rozsudku, tak si s tím vůbec nedělej těžkou hlavu. Musel by Tě totiž žalovat o snížení nebo zrušení výživného. Pokud je výživné hrazeno otcem na základě dohody s matkou nebo s tebou, tak bude třeba se dohodnout o jeho dalším vyplácení i přes to, že si něco vyděláš sám. Otce by to mělo spíše těšit, než aby Ti kvůli tomu odmítl platit výživné.
Práci budeš mít na vedlejší PP, protože hlavně jsi v současné době „nezaopatřené dítě – student“. Nemám tušení, jak vysoký budeš mít příjem. Předpokládám ale, že za letošek nedosáhneš zdanitelného příjmu. Do konce roku tedy situaci řešit třeba určitě nebude. Za rok 2014 budeš podávat daňové přiznání až v roce 2015, a to už Tvoje situace bude nejspíš vypadat úplně jinak.

ivzez

Ocko zase „perlí“ – pokolikáté už?!

ŽL se už několik let nepoužívá (nyní jde o živnostenské oprávnění)
a pojem „práce na ŽL“ neexistuje.

Ocko se mýlí i ohledně pracovního poměru:

Vyřídíte-li si živnostenské oprávnění, budete podnikat
(svým jménem a na své náklady) jako OSVČ vedlejší.

Rozhodně nepůjde o pracovní poměr, který
by vznikl pouze na základě pracovní smlouvy.

___
Na výživné mají děti nárok, dokud se studiem připravují na budoucí podnikání,
a/nebo dokud nejsou schopny živit se samy.

Bude-li otázku výživného rozhodovat soud,
přihlédne i k tomu, jak soustavně se SVČ budete věnovat,
i k případnému zisku ze SVČ.

Já bych však nedoporučovala nechat to dojít až k soudu.
Soudní vymáhání výživného může vést k nenávratnému
rozvratu vztahu mezi Vámi a otcem.

ivzez

Ocko, chcete-li v něčem radit,
měla byste se s tématikou seznámit!