annas

Považujete založení trampské osady Ztracená naděje v 6/1918 za významnou „osmičku“ a tramping za součást kult. dědictví?

Tramping jako součást kuturního dědictví od r. 2013

http://musico­pen.cz/index.php/20-music-open/oblibene-clanky/3006-tramping-jako-narodni-kulturni-dedictvi58

Je známé, že mezi prvními členy osady byli lidé kolem Osvobozeného divadla. Znám z různých pořadů herce Jaroslava Štercla a písničkáře Jaroslava Motla.

  1. Myslíte, že trampování je česká specialita že je to vášeň na celý život?
  2. Víte, co patří k výbavě trampa?
  3. Platí, že "turistika – camping – tramping toť musí býti společnost nerozlučná.” – někdo vyslovil před 80 lety.

Zdroj: Novotný, Josef: Turistika a tramping. Praktické rady, co vše musí turista a tramp věděti.

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/d%C5­%99evo-p%C5%99%C3%ADroda-strom-list-pokyny-3064114/

Nejlepší odpověď
Drap

Osobně to nepovažuji za významnou osmičku, ale za kulturní dědictví určitě. Ztracenka díky své popularitě je brána jako počátek. Pravda je, že existuje celou dobu bez přerušení a díky i svým komerčním aktivitám je velmi známá. Od pamětníků vím, že se začalo jezdit na mnoha místech téměř ve stejnou dobu., po vzniku republiky. Vím že původní trampové z Brna, to brali jako jakési prosazování Prahy..
V každém případě trampování je českou specialitou. Nikde v takové podobě a v takové míře se to ve světě nenajde. Samotného se tramping hodně dotkl, hodně poznamenal a i hodně dal. Sice jsem před několika léty tak částečně přešel od trampingu do úzce specializované formy, ale na stejných základech a s puvodním chováním, zvyky a zkušenostmi.Faktem také je, že snad nikde ve světě se nenajdou tak příhodné a vhodné podmínky /třeba i po právní stránce, tak jako u nás/.
Bohužel, poslední léta se i samotný tramping posunul úplně někam jinam, zřejmě je to přirozený vývoj, ale při vzpomínce toho původního, jak jsem ho znal na mne padá jistá nostalgie..
Zajímavostí je, že trampové kteří emigrovali se většinou toho drží dodnes i když v trochu jiných podmínkách. Občas dostávám fotky z potlachů českých trampů z Kanady a Austrálie.
Turistika , camping to už je něco jiného, i když se tomu trampové hodně věnovaly. Ty podmínky, zvyky, ale i kamarádství a celkový přístup se liší. Přátelství z trampingu většinou trvá a pokračuje do konce života.
Co patří k výbavě trampa? Samozřejmě vím. Patřím ještě do doby kdy nám musela stačit deka,/spacáky jsme ani neznali/ celta, lžíce a nějaká nádoba na vaření se sirkami a samozřejmě nůž. Dnes i nároky na vybavení se posunuly jinam. Jak na oblečení, tak na věci nezbytné pro pobyt v přírodě.