hawranek

Potvrzení o občanském průkazu- platnost dokladu

Dobrý den, chci se zeptat na následující- dnes přítelovi došel balík a dobírka a vzhledem k tomu, že jsem držitelem průkazu příjemce pro jeho osobu, šla jsem obojí vyzvednout. Na přepážce jsem řekla co chci, dodala dobírkovou složenku a zprávu o uložení zásilky spolu s průkazem příjemce a s potvrzením o občanském průkazu. Bylo mi ale řečeno, že mi nic z toho nemůže vydat, protože ono potvrzení o občanské průkazu je pro ně zpráva od policie, že jsem ztratila občanku. Chvíli jsem na ní doslova civěla a přemýšlela jestli umí číst, načež jsem jí sdělila, že já občanku neztratila, ale že se blížila doba konce její platnosti, já šla na magistrát si jí vyměnit a tohle mi dali jako náhradní průkaz. Paní za překážkou mi nadutě sdělila že tohle pro NĚ není žádný platný doklad, že je to pouze pro mně. Načež mi řekla, že jestli chci něco z toho vyzvednout, musím mít občanku, pas nebo řidičák. Pas mám neplatný dva roky a řidičák nemám. Když mi řekla, že se musí jednat o doklad s fotografií, nabídla jsem jí svůj ISIC, ale opět jsem neuspěla. Tedy celkem hodinová cesta na poštu k ničemu. Můj dotaz tedy zní- když odmítají uznat Potvrzení o občanském průkazu jako náhradní doklad, k čemu to je? Protože kdybych to brala tak, jak mi to říkala ona milá dáma za přepážkou, tak při náhodné kontrole policií bych klidně mohla být zatčená, jestliže se toto nebere jako doklad…

Nejlepší odpověď
Deli

Česká pošta je neskutečná instituce.
Paní to asi myslela tak, že je to doklad pouze pro Vás – nejspíš kdybyste zapomněla, kdo jste, aby jste si to mohla přečíst, nebo co. Můžete zkusit kontaktovat jejího nadřízeného, nebo se dotázat na magistrátu, zda ten náhradní doklad je tak nedostatečný, že Vám nevydají balík…
Ale nejspíš bude nejsnazší, když si tam přítel doběhne odpoledne sám. ☹

Další odpovědi
baghira

Potvrzení o OP opravdu není doklad o totožnosti (dokonce by to na něm někde mělo být napsáno). Je to jen potvrzení o tom, žes občanku neztratila, ale že ji nemáš z nějakého dobrého důvodu. Doklad o totožnosti je průkaz s fotografií vydaný státním orgánem (tedy ne isic, ale op, řp, pas, zbroják…)

Elk

Mělo by se to považovat za platný doklad a já bych si nechal zavolat vedoucí pošty popřípadě podal na jednání paní u přepážky stížnost!

anonym

baghira má pravdu a pošta postupovala správně (formu přístupu nekomentuji).
To, co zmiňujete, je průkaz náhradního adresáta, který platí jen s platným OP, (případně jiným dokladem, ŘP, pas).
Dříve bylo plno případů neoprávněných výběrů peněz, takže podle poštovního řádu tak pošta chrání práva adresáta.
Stačí si přečíst poučení na náhradním dokladu.