zjentek

Potvrdíte či vyvrátíte mé úvahy, které si nemohu jinak ověřit, protože zde nebyly provedeny žádné oficiální studie?

Tohle mně vážně hlodá hlavou a proto budu rád za co nejvíce rozumných odpovědí.

Jde o kafe. Snažil jsem se vychutnat si nápoj co nejvíce, tzn. mít z něho požitek na co nejvyšší úrovni a tak jsem se při přípravě začal zabývat detaily, kterých si konzumující zaslepenec (coby kulturní oběť nedostatku času) nemůže být schopen běžně povšimnout. Půjdu rovnou k meritu. Tak například na kopjatou lžičku hrubě mleté kávy se vejde docela méně kávy, než na stejně kopjatou lžičku jemně mleté kávy a rozdíl síly nápoje bude citelně znátelný na jeho chuti (rozdíl ještě podstatně umocní fakt že ta hrubá zrna kterých bude na lžičce méně než jemného prášku se nevyluhují tak dokonale jako právě ten prášek). A teď. Já když si připravím filtrovanou kávu a do papír. filtru si připravím např. tři kopjaté lžičky určitého druhu hrubě mleté kávy a do druhého stejného filtru si předpřipravím stejné tři lžičky stejného druhu jemně mleté kávy a každou tuto dávku spařím půllitrem stejně horké vody, každou do jiné konvice, tak získám dva diametrální, zcela odlišné nápoje. To je docela jasné, protože voda v obou případech přes filtr procházela zhruba stejnou dobu a z tohoto důvodu si z jemně mletého prášku s sebou cestou vzala větší množství různých esencí v kávě obsažených, než v případě hrubě mleté komodity, bo, jak jsme si již řekli, jemného prášku se díky fyzikálním zákonům na lžíci vešlo více a také ve stejném čase se prášek vymaceroval více či lépe než hrubší zrno, díky přístupu vody k částicím (dále to nerozvedu protože nechci skončit někde u osmózy tohle musí k pochopení stačit). Takže po cca třech minutách překapávání mám dva zcela odlišné nápoje, řekněme zjednodušeně, jeden silný a druhý slabý. A to jsem si jen namlel kávu na dvě různé hrubosti. A teď. Já nespatřuji žádnou logiku ve tvrzení spotřební společnosti, že na kapanou kávu potřebujeme hrubě mleté zrno, zatímco na turka volíme zrno velmi jemně mleté, až na prach. Ti bystřejší z vás po přečtení úvahy už teď tak nějak tuší, že by mělo jít o nesmysl, vlastně proti celé logice správné přípravy kávy (přece jde o to ze směsi do vody macerovat/louhovat ten správný podíl těch správných látek/esencí). Celý proces by tedy měl být přesně opačný- na kapaný nápoj přes filtr jemně mleté zrno a na turka zrno hrubé (a to tak hrubé podle skutečnosti, za jak dlouho je konzument schopen svého turka z hrnku/sklenice vypít). Zde už nebudu rozvádět PROČ, bo jak píši, bystřejším už zde vše došlo a ochotně mně snad vysvětlí, právě to proč. A teď. Když já si namelu čím jemnější zrno, tak esencím v zrnu stačí tím kratší doba k tomu, se do vody o stejné kvalitě a teplotě, uvolnit… si tedy bez studie myslím já. Tak? Děkuju.

(Když jsem si teď zpětně přečetl svou otázku, napadlo mě, že při takto formulované otázce jsem se v podotázce mohl zeptat v podstatě už prakticky na cokoli, co si člověk jen dokáže představit z celého spektra skutečností napříč společenským, kulturním i politickým životem. No nic… Jen mě to napadlo.)

Odpovědi
Drap

Baristé ti řeknou, že na každou kávu se mele jinak hrubě. Nechávám si většinou mlet přímo v pražírně, když melu doma tak poměrně jedno. Nechám si namlet i kávu která mě chutná. Vařím si zásadně do skla a piji ji cca 15 minut. Přesnou hrubost nedokáži určit. Chce to vyzkoušet. Záleží i na tom jak se praží, Já mám rád poměrně dost praženou , ale vím že někteří chtějí pražit méně. Je to už poznat podle barvy zrna. Nelze dát universální recept. Každému nám chutná něco jiného.

Run 3

There are numerous well-known video games today, but you might not be familiar with this one. Spend some time playing it to see how fantastic it is! <a href=„https:/­/wordwipegame­.net“>word wipe</a>

zjentek

Všem děkuju za odpovědi. Autista zjentek.