JežíšKristus

Potřebujeme vůbec funkci prezidenta?

Co pro nás za poslední rok udělal?

Nejlepší odpověď
Čecho_slovák

Pro tebe asi nic, ale pro mne mnoho.

Další odpovědi
paul1

Reprezentoval atd. Povinnosti a práva jsou uvedeny dále:

Zdroj: https://www.hrad­.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/pravomoci-prezidenta

Kelt

Takový JF Kennedy řekl. Neptejte se, co může udělat vaše zem pro vás. Ptejte se, co můžete udělat vy pro tuto zem. Kdybychom byli království, císařství nebo něco jiného než republika, tak toho prezidenta nepotřebujeme. Ale prezident stojí v čele republiky. S takovou úvahou, jako píšeš, tady nepotřebuji 95 % obyvatelstva. Ale někdo musí dovést pečivo, potraviny, knihy a pod. A dívám se na to jinak.

Disraeli

Nepotřebujeme. Máme parlamentní republiku (a já se modlím, ať máme něco jiného), kde je role prezidenta minimální. Funkce prezidenta je tu nejen zbytečná (těch pár pravomocí a „povinností“ může s klidem zvládat/zastávat někdo jiný, natož on a celá jeho nákladná kancelář), ale dokonce přebytečná. Pominu to, že je to skutečně zbytečné a navíc velmi nákaldné, ale ono to absolutně nic nepřináší, jen problémy a trapasy. A aby bylo jasno nebavím se (jen) o Zemanovi, ale prostě o našem úřadu prezidenta.
Hlavním úkolem hlavy státu by mělo být sjednocování národa, vedení, dozor nad politiky a některými orgány a důstjná reprezentace lidu a státu, uvnitř i navenek spojené s dalšími povinnostmi. A když tam není vhodná, kompetentní osoba (nikdy nebyla), tak především ta poslední povinnost neskutečně selhává (reprezentace).

Hlava státu je důležitá (dokonce víceméně asi nejdůležitější – měla by být) a měla by být všude (i v takovém státním zřízení), jenže ona skutečně přináší jen samá negativa, aniž by přinášela (vůbec) NĚJAKÁ pozitiva.

Jmenování, podepisování, vánoční projev. To je asi všechno.
Ostatní povinnosti a pravomoci a veškerou práci za něj vykonává stejně někdo jiný nebo by jeho povinnosti/pra­vomoce převzal v konkrétnních situacích (kdyby nastaly) někdo jiný (jako vel. ozbr. silám). Všechny zbylé „povinnosti“ už jsou jen přítěží (to jsou víceméně i ty dříve jmenováné), nákladné, zbytečné (k ničemu nejsou) a opravdu pro nic. Můžeme se podívat na pár evropských nebo i světových hlav státu (ovšem nikoli v parl. republikách nebo vůbec republikách) na kolik událostí a akcí za rok jezdí, kolik podněcujících, sjednocujícíh a motivačních projevů mají. A nejen projevů (i když to samo o sobě je docela náročné a záslužné), ale i reálných/uži­tečnách povinností, práce, důstojné reprezentace atd.

Neudělal reálně nic. Není rozdíl jestli „něco“ jakože dělá a je vidět nebo o něm za celý rok nevíme a nevidíme ho (vyjde to nastejno).

Drap

Ano potřebujeme. S funkcí prezidenta nakonec počítá i ústava. Samozřejmě šlo by teoreticky překopat celý systém a zvolit třeba krále. ale to je spíše jen utopie.

Ametyst

Rozhodně víc než senát s Thajwancem v čele.

dubraro

Při tom, jak je napsaná naše ústava, tak potřebujeme. Fakticky bychom se bez něj obešli, ostatně jako bez mnoha dalších politiků.
Kdybychom chtěli prezidenta vypustit, musela by se ústava a mnoho zákonů docela pracně předělat. Stanovit, kdo bude které povinnosti prezidenta plnit místo něj, zachovat přitom rozdělení mocí, vyhnout se střetům zájmů atd.

Ametyst

Kdyby na postu prezidenta seděl Havel, padla by stejná otázka? 🙂

Disraeli

A proč by ne? Vždyť tam byl a nebyl/není v tom valný rozdíl. Je úplně jedno jestli Havel, Klaus nebo Zeman nebo třeba kdokoli před nimi, klidně až po Masaryka.

JežíšKristus

Kelt: Mně ale prezident právě nic nedovezl. To už mám radši toho kurýra od Český pošty, vždycky sice přijede v debilní dobu, ale udělal toho pro mě víc, než prezident. A v politice reprezentuje premiér a ministři, řekněte mi, kde nás prezident poslední rok reprezentoval, za co vlastně pobírá plat.