mněsýczech

Potrat a něco o něm

jak dlouho musí být žena v nemocnici po potratu,kolik potrat stojí a musí o potratu vědět rodiče,pokud nejsem plnoletá?Jsem asi v druhém týdnu těhotenství.jestli se to máma dozví,zastřelí mě.Je mi 16.Kdybych si potrat rozmyslela,může dítě poškodit to,že jsem před tím byla nachlazená a brala léky,než jsem to zjistila?
Doplňuji:
dítě si asi nechat nemůžu,protože musím dodělat školu a nevím,jak bych se o něj postarala.

Nejlepší odpověď
v-hoff

Samozřejmě musíš dodělat školu. Ale jsou i další varianty. Například by jsi mohla školu přerušit, nebo by jsi mohla pomoci nějakému bezdětnému páru, který mít dítě nemůže. Souhlasím s afro.minervou, že by taky mohla to dítě adoptovat tvoje matka. Jinak si myslím, že potrat je poslední varianta. Těhotenství je krásné. Opravdu stojí za to to prožít. Navíc by se také mohlo stát, že by jsi ani další miminko mít nemusela. Při potratu se může stát cokoliv. Jenom bych radila opravdu říct hlavně všechno rodičům. Přeji hodně štěstí.

Další odpovědi
afro.minerva

Nemyslím si, že by tě tvoje maminka střílela. Dostala jsi se do hodně špatné situace. Když si miminko nechceš nechat, což je sice škoda, ale jsi mladá, tak to hlavně řekni rodičům. Není to tak snadné, jen tak jít na potrat. Nevím, jestli ti ho udělají bez vědomí rodiců. Nejsi plnoletá. Asi ne. Ale hlavně to není vůbec snadné po psychické stránce. Budeš potřebovat podporu rodiny. Rozmysli si ještě několikrát, jestli to miminko opravdu chceš dát pryč. To děťátko za to nemůže, že se to takhle zvrtlo a ty jsi ještě takhle mladá. To, že jsi brala léky, by v tomto stádiu nemělo podle mě miminku ublížit. Hlavně to řekni doma a uvědom si, že to co uděláš, už se nedá vzít zpátky a i potrat má svoje rizika. Je to miminko. Já miminko mám, sice jsem ho měla ve 26 letech, a tudíž nevím, jaké to asi je, ale už si neumím představit, že bych dala dítě pryč a to ani desáté. Ale rozhodnutí je na tobě. Hlavně na to nesmíš být sama.

Ještě doplním: Jestli to miminko nemůže mít sama, tak jsou i další možnosti. Můžeš ho dát k adopici a dokonce ho může adoptovat i tvoje maminka. Není problém, který by se nedal vyřešit. Můžeš ho také nechat adoptovat párem, který si sama vybereš. Takže hlavně všechno dobře zvaž.

fortin

Opakoval bych slova afro.minerva. Je jasné že se bojíš, protože život se (ne)má žít podle šablony. Myslím že se sice maminka lekne že bude tak brzy babičkou ale pak jistě převládne radost. Vždyť dítě bude mít babičku dlouho, maminka se určitě těší (tedy každá matka) na budoucího potomka. To je smysl rodiny. Jenže jak zvládneš školu? V tom ti pomohou rodiče, ti přece už zkušenost mají. Léky na nachlazení mu neuškodí, nenervuj se. Běž nejdřív za maminkou. Přeji Ti aby se narodilo zdravé.

bond73

Pomalu ti budu odpovidat, na vsechny tvoje dotazy.Tak,zena je v nemocnici po vykonu iterupce asi 24.hodin,pokud je vse v poradku,vetsinou to tak byva.Interupce je zpoplatnena asi do vyse 4000,–Kc,pokud, je vzak zakrok proveden do 7 ci 8 tydne tehotenstvi ,je poplatek polovicni.V tvem pripade, by jsi to stihla za polovicni cenu.Nemyslim si,ze by leky na nachlazeni mohli poskodit tve dite,ale nyni, bych jiz zadne leky nepozival, do doby,nez-li jsi vse neujasnis,zda si dite ponechat ci ne.Zda musi rodice vedet ,o provedene interupci,tak toto nejsem jist,ale vychazim z logickeho uvazeni,ze by to vedet nemuseli,jelikoz uz ti je 15.let a vlastnis OP.Ale ver mi,i kdyz budou rodice vysilovat,tak jim to sdel,protoze pote, co se podrobis interupci,jiz nebude mozno vec vratit zpet,ty sama ,dle meho soudu ,by jsi si dite chtela nechat,alespon ja to tak citim,take chapu tve duvody,proc si jej nechces nechat.Ale mohu ti povedet,ze i kdybyz si dite ponechala ,tak i pote, by jsi skolu dodelala,protoze by jsi, pred porodem nastoupila na mateskou dovolenou a timto ,by jsi studium prerusila na jeden rok a pote ,se vratila zpet do rocniku,kde jsi prestala,samoz­rejme, zde bude potreba absolutni podpora tvych rodicu,a nyni se zeptam,opravdu si myslis,ze by te nechali rodice v takovem srabu a nepomohli by ti.Prosim ver mi,porad se o tomto nejprve s rodici,at uz bude rozhodnuti jakekoliv,jsi jeste hodne mladounka a potrebujes podporu rodicu,a take se domnivam,ze jeste nejsi schopna takoveho velkeho rozhodnuti,sver se s timto alespon mamince,ti maji k temto vecem bliz a ver,ze te nezabije,ale bude rada,ze jsi jim to vcas povedela.Preju ti,aby jsi vse prozila v klidu a nasla pokoj ve sve dusi,asi ted i spatnes spis a uvnitr te svira,rad bych ti pomohl vice,ale zde musi nastoupit tvy rodice.Hodne stesti a bud odvazna.V budou­cnosti, by jsi mela popremyslet, o nejake vhodne antikoncepci,ktera by te tomuto ochranila.

Nuk nuk

Po potratu, ať už samovolném nebo umělém, bývá žena v nemocnici cca 2 – 3 dny, pokud je vše v pořádku. Samozřejmě je možné i podepsat tkzv. revers a odejít prakticky ihned po působení narkózy.
Cena umělého potratu se pohybuje od 2000 do 4500 kč podle velikosti zákroku,plus samozřejmě poplatek za pobzt v nemocnici.
Vzhledem k tomu, že nejste plnoletá by ale rodiče o zákroku měli vědět. Nevím, jak jinak byste jim vysvětlovala 2 dny v nemocnici a následné šestinedělí.

Interrupce s sebou ale nese určitá rizika, takže doporučuji své rozhodnutí velice dobře zvážit. Zkuste se zamyslet i nad možností přímé adopce.

Pokud byste si to rozmyslela a dítě donosila, tz léky v takto počátečním stádiu nemají takový vliv. První dva týdny totiž ještě není zárodek usazený v děloze a prakticky nepřijímá nic z vašeho těla. To nastane až cca 9. den od početí, kdy se vajíčko uhnízdí.

misicka2310

Tak já byla na potratě jednou a musím říct že mě to mrzí do ted ale rozmlouvat ti to nebudu stálo mě to 4600kč i se všemi višetření co se kolem dělají.Já jsem byla v 17 letech a musela o tom vědět mamka po zákroku jsem se vzbudila apo 3 hodinách si pro mě mamka přijela ajeli jsme domů.Takže když bude vše o.k.tak asy budeš taky hned doma pokud se bude vše vyvíjet v pořádku Tak hodně štěsí :) Musím ale doplnit že to bylo už dávno a po potrtě mi trvalo 2 roky než jsem otěhotněla a to ti povím že jsem se hodně bála že už miminko nebudu mít